Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kamera v současném filmu / Úvod k tématu

téma: Kamera v současném filmu / Helena Bendová komentáře (2)

Kamera v současném filmu / Úvod k tématu

Obrazová složka filmů se v posledních letech vyvíjí nejen v závislosti na proměnách technologických, ale sledovat můžeme i změny ryze estetické. Ačkoli škarohlídi čas od času přicházejí s věštbami o vyčerpanosti kinematografie, kdy tu prý "už všechno bylo", podrobnější pohled právě třeba na způsoby práce s kamerou odhaluje, jak se známé postupy dále precizují, transformují a nuancují, aby ve výsledku napomáhaly vytvářet zcela svébytné a originální vizuální styly, odpovídající tomu kterému dílu či režisérovu přístupu.

V rámci tématu přinášíme především několik konkrétních analýz filmů z hlediska práce s kamerou (analýza obrazového stylu filmů maďarských tvůrců Bély Tarra a Benedeka Fliegaufa, text o filmu Nobuhiro Suwy Perfektní pár snímaném jednou z nejdůležitějších kameramanek současnosti Caroline Champetierovou a zamyšlení nad kamerou ve film Bohdana Slámy Štěstí). Krom toho v tématu naleznete dvě studie zkoumající shrnujícím způsobem práci dvou význačných kameramanů (Janusze Kaminského a Masaki Tamuru) a dva texty obecnější: jednak článek o "spontánních filmech" stříhaných přímo v kameře a jednak text o estetických i technických specifikách steadicamu.

Přečteno 8132x

Článek vyšel v časopise Cinepur #46, červen 2006.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
1.5 /2

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

EGOD  (12.1.2007 12:29)

Že by se zase ozval někdo z ASOCIACE ZA PRÁVA CHUDÁKŮ KAMERAMANŮ? I lidé jako Nykvist, Storaro, Tissé nebo Kaufman (ale konec konců i Khondji, Doyle nebo Jeff Cronenweth) museli(/musejí) naplnit mnohdy velmi omezující (omezující pro kameru jako - ZDŮRAZŇUJI - jednu ze složek celku) koncepci svých režisérů a vida je! Někdo halt talent má a někdo ne...pak nepomůže ani sebelepší technika, "profesionalita" a dokonce ani (podle Vás asi "panspasitelský") filmový materiál!

marcello  (12.1.2007 01:30)

jak mohou současní kameramani obohacovat filmovou řeč? Tlačeni ze všech stran střeštěnými nároky klientů - reklamních agentur - na kterých jsou životně závislí? Když pak má mladý kameraman možnost točit hraný film použije zažitá klišé a výtvarnou stránku ze své reklamní praxi. Zkrátka nemá na čem ,,vyrůst" Dnes není možné aby vyrostli noví ,,Nykvistové". Řemeslná stránka se sice vylepšuje a cizeluje - ale je to už jen forma - dekadence - tedy úpadek - skvěle nasvícené naaranžované záběry, tisíce druhů jízd a pohybů kamery, záběry za pomocí steadicamů. Ale k čemu to všechno je, když obsah pokulhává někde vzadu za formou. A Co všestranný tlak té odporné digitalizace a HDV? Kamery za několik milionů - bez dynamiky, přizených barev, hloubky prostoru? Devalvace výtavrné stánky do efektních záběrů.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Steven Soderbergh / Experimentující samouk v Hollywoodu

Skici teorií her / Od procesu civilizace k elektronickým fikčním světům

Ukradené obrazy / Exkurz k teoretickým počátkům genderového zkoumání filmu

Editorial č.60 / Hranice interpretace

Neostré hranice filmového herectví / Obecné vymezení a jejich meze


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1102) / mimo kino (191) / novinka (818) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (288) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)

Cinepur #46 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #46, červen 2006

Z obsahu tištěného čísla:

X-Men: Poslední vzdor (Ondřej Houser, kritika)

Tajemství slov / Slepé uličky dobrých úmyslů (Lucie Čihánková, kritika)

Otevřený dopis Víta Pancíře ministerstvu kultury (Vít Pancíř, glosa)

Krajina přílivu (Kamil Fila, kritika)

John Huston (Veronika Klusáková, profil)

Perfektní pár / Blízkost a vzdálenost, důvěryhodnost a osamění (Dominika Prejdová, téma)

+ více...