Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Zákon o kinematografii / Úvod k tématu

téma: Zákon o kinematografii / Zdeněk Holý komentáře (1)

Společenská diskuse, která se strhla poté, co prezident na sklonku jara vetoval novelu zákona o Fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie a poslanecká sněmovna jeho veto nedokázala přehlasovat, otevřela otázku důležitosti legislativního, finančního a institucionálního zázemí české kinematografie. Více než kdy dříve je jasné, že úspěšnost české kinematografie - jak umělecké, tak komerční - úzce souvisí se systémem její podpory, právním rámcem určujícím vztahy mezi jednotlivými zainteresovanými subjekty, možnostmi kvalitní přípravy filmových projektů, se způsobem propagace hotových děl, fungováním orgánů, které se o českou kinematografii starají.

Téma tohoto Cinepuru by mělo danou problematiku přiblížit a zmapovat. V rámci tématu se tak můžete dozvědět, jaká je současná ekonomická situace české kinematografie, názory na to, jak by měl vypadat vztah státu ke kinematografii, jak státní podpora funguje jinde v Evropě a jakou státní péči věnují filmu v jedné z kinematograficky nejúspěšnějších zemí současnosti - v Koreji. Vedle toho si můžete přečíst rozhovor s Janou Černík, ředitelkou Českého filmového centra, které má na starosti propagaci české kinematografie v zahraničí, rozhovor s představiteli České televize o jejím vztahu k domácímu filmu, nebo zprávu o podmínkách fungování českého experimentálního filmu. Nejen pro odlehčení se vracíme k originálnímu protestnímu happeningu studentů FAMU. Na závěr si můžete v rozsáhlé anketě přečíst názory na potřebnost zákona o kinematografii od významných osobností především českého filmového průmyslu.

Protože diskuse nad tím, zda potřebujeme zákon o kinematografii a v jaké podobě, pokračuje, rozhodli jsme se všechny texty současně zveřejnit na našich webových stránkách cinepur.cz, aby byly dostupné nejen široké veřejnosti, ale i všem, kteří se na případné přípravě zákona budou podílet.

Přečteno 7164x

Článek vyšel v časopise Cinepur #47, srpen 2006.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
2 /5

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Oto Horák  (29.9.2006 23:09)

AD ZÁKON O KINEMATOGRAFII

Je dobře, že se Cinepur opakovaně, a tentokrát ve větším rozsahu, věnuje tematice zákona, propagace, institucí a zdrojů podpory kinematografie. Úvodní text Víta Janečka je velice výstižný a nezbývá než se s ním ztotožnit. Kéž by tak učinili i ti, kteří mají moc o těchto záležitostech rozhodovat.
Jelikož jsem ne tak dávno zde o tomto tématu psal, nebudu se opakovat a zdržím se dalších komentářů.
Jen bych upozornil na dva problémy v článku o korejské kinematografii. Především autorka nezvykle převrací korejská jména. V Koreji a Číně se staví příjmení na začátek a není důvod to nerespektovat /snad s výjimkou indexu/.
Podivný je také přehled úspěchů sledované kinematografie. Zatímco v něm chybí některá ocenění na významných festivalech /např. u Kim Ki-duka, Lee Chang-donga, Ryoo Seung-wana, Lee Yoon-kiho/, uvádí se jindy i pouhé zařazení do programu.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #123

#123

červen 2019DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu: Underground

Úvod k tématu: Autor ve 21. století

Úvod k tématu 120: Muž ve filmu

Úvod k tématu 119: FAMU

Úvod k tématu 118: Neonoir

V koloběhu krizí a proměn / Poznámky k vývoji argentinského filmu

Úvod k tématu č. 117 / Cine latino

Úvod k tématu 116: Jan Švankmajer


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Zamést si před vlastním prahem

Panství Downton / Jak si užít nostalgii a neurazit liberální cítění /

Top of the Lake / Režisérská pečeť v seriálu

Osmdesát dopisů / Estetická krása plahočení

Ostrava Kamera Oko


RUBRIKY

anketa (24) / český film (81) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (97) / fenomén (73) / festival (86) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (116) / komiks (10) / kritika (795) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (723) / objev (3) / pojem (36) / portrét (11) / profil (104) / reflexe (24) / report (108) / rozhovor (159) / scénář (4) / soundtrack (44) / téma (891) / televize (101) / tisková zpráva (1) / událost týdne (236) / video (2) / videoart (16) / videohra (61) / web (42) / zoom (156)

Cinepur #47 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #47, srpen 2006

Z obsahu tištěného čísla:

Děkujeme, že kouříte (Lenka Křesťanová, minikritika)

Editorial č.47 / Reklama a pornografie: Proč se stydět? (Kamil Fila, editorial)

Miami Vice / Hardcore pop (Kamil Fila, kritika)

Pravidelní milenci / Revoluce, vzpomínky, láska a film (Hana Stuchlíková, kritika)

Grbavica / Válka jako součást reality (Dominika Prejdová, kritika)

Žena ve vodě / Jak zachránit příběh (Helena Bendová, kritika)

+ více...