Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Téma: Svět v obrazech / Populárně vědecký a naučný film

téma: Svět v obrazech (Populárně vědecký a naučný film) / Lucie Česálková

Téma: Svět v obrazech / Populárně vědecký a naučný film

Přestože si popularizace vědeckého výzkumu udržuje svou stálou pozici v programové skladbě nejen specializovaných televizních kanálů (National Geographic, Viasat Explorer, Viasat History, Discovery), přestože jsou po celém světě pořádány nejrůznější festivaly zaměřené na vědecký a zejména populárně vědecký film (Scinema, Bienal Internacional de Cine Cientifico), bývá problematice tohoto specifického žánru věnováno poměrně málo pozornosti nejen kritické, ale i historické. Orientaci znesnadňuje zejména obtížné vymezení této oblasti jako svébytného žánru a z něho vyplývající množství audiovizuálních děl, která je možné, více či méně diskutabilně, do populárně vzdělávací škatulky zařadit. S širokým spektrem formátově, stylově, žánrově, tematicky a obsahově rozličných snímků je současně spojeno poměrně značné množství tvůrců, ale také společností, které si snímky na zakázku objednávají a často je i sponzorují, a zároveň také „distribučních oken“, v nichž je možné se s filmy setkat (televize, internet, video/DVD, filmový festival ad.).

Přitom, jak ostatně dokazuje filmový historik Virgilio Tosi v našem rozhovoru, stála věda u samotných počátků kinematografie jako média profilovaného původně v linii nástrojů vědeckého výzkumu. Vědci, od pionýrských fyziologů pohybu přes botaniky či lékaře, používali již na přelomu devatenáctého a dvacátého století film jako výzkumnou pomůcku zaznamenávající pohybující se organismy pro pozdější detailní analýzu. Jevy, které nebylo možné pozorovat lidským okem, zprostředkovávala rentgenokinematografie, mikrokinematografie či časosběrné natáčení, zároveň snímky zachycující experimenty s lidskými či zvířecími těly v laboratořích fascinovaly rané publikum libující si v kabinetech kuriozit jako šokující senzace. Filmem zachycené probíjení slona elektrickým proudem, pohyb bakterií či růst květiny tak bylo zcela odlišně nahlíženo svými tvůrci (vědci) a diváky v kinech, s čímž (viz text Lucie Česálkové) částečně počítal například majitel výrobní a distribuční společnosti Charles Urban. Mnozí filmaři, jako například Jean Painlevé, pak v přírodních úkazech spatřovali estetický rozměr (viz text Davida Čeňka).

V průběhu století se dílčí techniky i postupy popularizačního zprostředkování vědeckých poznatků stále více rozšiřovaly a žánr z oblasti kinematografie pronikl i do dalších médií. Ani jakožto formát televizní neztratil svou oblibu ani početnost a stylově se dále vyvíjel v souvislosti s novými technologiemi zpracování obrazu (viz text Zdeňka Holého). Jeho zajímavými variantami jsou pak různé mutace popularizačně-vědeckého přístupu, začleněné v běžných celovečerních filmech či televizních seriálech (viz text Radomíra Kokeše). Právě popularizace vědy jako metody začleněné do vyprávění fikčního filmu může být důkazem, že opovrhovat tímto „užitkovým“ a „neuměleckým“ žánrem není zcela adekvátní.

43. ročník festivalu populárně vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc se uskuteční 15.–20. 04. 2008 v Olomouci. Pod záštitou Cinepuru bude na festivalu uvedena retrospektiva Jeana Painlevého.

Přečteno 8625x

Článek vyšel v časopise Cinepur #56, březen 2008.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
4 /1

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #143

#143

říjen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Dětský film pro dospělé / Po strništi bos

Tak trochu roadmovie / Skokan

Máme tlakovú níž / Richard Müller: Nepoznaný

Paterson / Paterson z Patersonu

Lily Lane / Matní běsi


RUBRIKY

anketa (31) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (118) / fenomén (83) / festival (116) / flashback (16) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (15) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1109) / mimo kino (191) / novinka (824) / pojem (36) / portrét (51) / profil (100) / reflexe (27) / report (149) / rozhovor (185) / scénář (4) / soundtrack (87) / téma (1025) / televize (134) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (173)

Cinepur #56 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #56, březen 2008

Z obsahu tištěného čísla:

Jurij Civjan / Přínos cinemetriky je ohromný, jen zatím ještě nevíme, jaký přesně (Inga Kokalevská, rozhovor)

Paul Thomas Anderson (Aleš Stuchlý, profil)

Horizon / Nestárnoucí legenda (Zdeněk Holý, téma)

Cormac McCarthy / Osudové hody mincí (Marcel Arbeit, zoom)

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej / V sobotu ráno, za dvě minutu osm (Jakub Arpel, kritika)

Neléčená schzofrenie / Mezi filmem a videem, mezi kinosálem a galerií (Martin Mazanec, glosa)

+ více...