Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Nejdřív získat moc, peníze budou následovat / Dva modely filmových festivalů

téma: Filmové festivaly / Mark Peranson / 28. 5. 2011

Ještě nám stále chybí krok k tomu, co ve své vizionářské satiře Idiokracie předpovídá Mike Judge, tedy že by kolektivní filmový zážitek spočíval ve společném sledování filmu Prdel. Podle některých tomuto poslednímu kroku brání právě filmové festivaly. Je pravda, že filmové festivaly fungují v současné politice a ekonomice filmu jako alternativní distribuční síť. Jejich nejvýznamnějším posláním je to, že umožňují divákům, aby si společně vychutnali projekci náročnějších, nerentabilních filmů – filmů, které by většina i těch nejkosmopolitnějších společností jinak neměla šanci vidět. Filmové festivaly se dnes rozrůstají rychlostí a stylem řetězce Starbucks – každé větší město má svůj vlastní (s velmi podobným sortimentem). Větší festivaly každoročně uvádí nové a nové trendy sekce, promítají stále víc filmů a zahrnují všechno možné včetně výstav a instalací. V tom všem poskytují dostatek prostoru pro čilou interakci mezi tvůrci a publikem stejně jako filmovými profesionály. Festivaly obecně, a to je třeba neustále zdůrazňovat, i když to může občas vypadat, že dělám pravý opak, vytvářejí atmosféru, ve které je film chápán jako umění, a jako takové jsou v tomto přechodném období nepostradatelné.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #75

Článek vyšel v časopise Cinepur #75, květen 2011.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Manifestace v letním kině / Filmový (ne)festival pracujících (Luděk Havel, téma) • Nejdřív získat moc, peníze budou následovat / Dva modely filmových festivalů (Mark Peranson, téma) • Správci osudu / Romantická paranoia (Tomáš Stejskal, kritika) • Rumunská nová vlna / Co by byla zubní pasta bez kartáčku na zuby? (Otto Bohuš, fenomén) • Promotéři festivalového roku / Anketa o dramaturgii, roli a potížích českých filmových festivalů (Redakce, téma) • Útěk ze Sibiře / Weirův staromilský trek (Vít Schmarc, kritika) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #124

#124

srpen 2019DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu: Současný český seriál

Úvod k tématu: Underground

Úvod k tématu: Autor ve 21. století

Úvod k tématu 120: Muž ve filmu

Úvod k tématu 119: FAMU

Úvod k tématu 118: Neonoir

V koloběhu krizí a proměn / Poznámky k vývoji argentinského filmu

Úvod k tématu č. 117 / Cine latino


RUBRIKY

anketa (24) / český film (82) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (98) / fenomén (73) / festival (86) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (117) / komiks (10) / kritika (803) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (727) / objev (3) / pojem (36) / portrét (11) / profil (105) / reflexe (24) / report (110) / rozhovor (160) / scénář (4) / soundtrack (45) / téma (898) / televize (102) / tisková zpráva (1) / událost týdne (237) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (62) / web (42) / zoom (157)