Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Od chodící šunky k lesbickému polibku / Tomboy a jeho filmový svět

téma: Filmové dětství / Veronika Klusáková / 29. 1. 2012

V úvodu ke knize In Front of the Children: Screen Entertainment and Young Audiences píše Cary Bazalgette o dvojím paradoxu ve vnímání dětství napříč kulturami a dějinami. Přesto, že jsme dětství všichni zažili, je pro nás podle Bazalgetta nedostupné, a proto jej vnímáme jako „jiný svět“, něco „nepoznatelného, záhadného, až téměř magického.“ Zároveň se pojetí dětství jako specifické fáze lidského vývoje pohybuje mezi dvěma extrémními póly – na jedné straně stojí evropská křesťanská tradice, která pojímá dítě jako pošpiněné prvotním hříchem, nezralého a „nevyvinutého“ dospělého, jehož je třeba ukáznit všemi prostředky. Bazalgette k tomuto pojetí přidává ještě představu dítěte coby nelidského tvora, něčeho zvířecího, ďábelského a obludného. Naproti tomu romantická tradice vytvořila naprostý antipod tohoto chápání – dítě je pro romantismus „přirozené, čisté a nevinné“ a vyvolává jistou nostalgii po větší přirozenosti a autenticitě. Tuto dualitu – včetně jejích rozporů – ztělesňuje postava tomboye, tedy dívky, která se obléká a chová jako chlapec. Tomboyové – jejichž divoká „jinakost“ může být jak volbou, tak břemenem bránícím jim začlenit se do „normální“ společnosti – svými osudy odhalují nevinnost dětství, jeho asexualitu i křehkost coby zkonstruovaný mýtus.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #79

Článek vyšel v časopise Cinepur #79, leden 2012.

V tomto čísle mimo jiné najdete... „Má to cenu? Má to cenu…?“ / K ceremoniálu předávání Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2011 (Marika Kupková, mimo kino) • LittleBigPlanet / Stavebnice a hračkářství (Antonín Tesař, videohra) • Válka Bohů / O nesmrtelnosti příběhů (Tomáš Stejskal, kritika) • Ztracení chlapci (Jana Bébarová, mimo kino) • Pochytej je všechny / Nekonečné vlastnictví ve světě Pokémonu (Antonín Tesař, téma) • Steve McQueen / Smutné krásné tělo (Sylva Poláková, profil) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy

Úvod k tématu: Debut


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Vidět neviditelné v prostoru a čase / Rozhovor s Virgiliem Tosim


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (37) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (114) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1095) / mimo kino (190) / novinka (817) / pojem (36) / portrét (49) / profil (99) / reflexe (27) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (130) / událost týdne (286) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)