Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Pochytej je všechny / Nekonečné vlastnictví ve světě Pokémonu

téma: Filmové dětství / Antonín Tesař / 29. 1. 2012

Úvahy o dětské kinematografii neustále narážejí na základní fakt, že se jedná o díla, která dělají dospělí pro děti. Tvůrci děl pro děti stojí před úkolem vzájemně vymezit dospělost a dětství a vystavět mezi obojím nějaký vztah. Může jít o nostalgické ohlížení za vlastním dětstvím, výchovné tendence nebo drama dětské rebelie proti dospělým. Opomíjet nelze ale ani velmi vlivný směr, který na otázku po dětství odpovídá v první řadě ekonomicky. Děti představují specifický trh, na který platí speciální marketingové strategie. Produkty zahrnované do tradičně chápaného „umění“, tedy knihy, komiksy, počítačové hry, filmy či seriály bývají součástí širších franšíz, kam mohou spadat také hračky, sbíratelné kartičky a nejrůznější merchandising. Tyto franšízy přicházejí a odcházejí v módních vlnách, ale mohou se také, jako například některé produkty společností jako Mattel, Hasbro nebo Bandai, stát stálicemi obchodovanými napříč několika generacemi.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #79

Článek vyšel v časopise Cinepur #79, leden 2012.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Projekce dětského filmu musí být událost / Jak se ve Francii distribuuje Fimfárum (Michal Procházka, téma) • Filmové dětství - Úvod k tématu (Jan Kolář, téma) • V televizi je větší prostor pro inovace / Rozhovor s Hagaiem Levim (Jan Kolář, televize) • Das wanderne Sternlein / Na okraj vítězného filmu Marka Thera (Matěj Nytra, mimo kino) • Gustav Machatý. Touha dělat film / Úsvit autorské monografie v Čechách? (Tereza Frodlová, kniha) • Paf na PAFu (Šárka Gmiterková, report) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy

Úvod k tématu: Debut


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Strýček Júsuke na zadním sedadle / Drive My Car

Pro a proti - Francouzská depeše / Wes Anderson a kapustňáci

Hlediště jsou ti druzí / Annette

Korejští filmaři dobývají vesmír / Čističi vesmíru

Losing Control / Control


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (37) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (114) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1095) / mimo kino (190) / novinka (817) / pojem (36) / portrét (49) / profil (99) / reflexe (27) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (130) / událost týdne (286) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)