Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Cesta tam a zase zpátky / Vidding mezi internetem a (kino)sálem

téma: Film a internet / Kristýna Pleskotová / 24. 11. 2012

Nástup a rozšíření internetu přinesl nejen rozvoj řady specifických uměleckých kategorií, ale podnítil i mnohem aktivnější přístup v recepci uměleckých děl. Tento text si klade za cíl představit subkulturu aktivních filmových fanoušků, kteří jsou autonomními tvůrci a nyní pracují s filmem v rozhraní internetu za pomoci dostupných moderních technologií. Své činnosti pak dle kořene slova „video“ říkají vid. Základem vidu je originální materiál, kterým je nejčastěji kinematografické dílo či televizní pořad (hlavně seriál). Jedním ze synonym pro termín vid je také anglické slovo songvid, které pro osvětlení povahy vidu možná poslouží lépe. Vidder pracuje s jedním či několika mediálními zdroji, vybrané scény z vybraného díla řadí podle vlastní ideje a tento „sestřih“ doplňuje pečlivě vybranou písní, jejíž text většinou ještě doplňuje a rozšiřuje významový záměr a vyznění nového díla. Dílčích druhů vidů je mnoho stejně jako kritérií, podle nichž si je sami autoři roztřiďují. Nejsložitější druhy vidů užívají transformativního vyprávění, a nejsou tedy jen subjektivní obrazovou sumarizací a adorací tématu, ale existujícím elementům původního díla přisuzují nové kontexty, staví je do jiných situací, čímž objevují nové významy, či upozorňují na nedostatky originálu.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #84

Článek vyšel v časopise Cinepur #84, listopad 2012.

V tomto čísle mimo jiné najdete... The Sociological Cinema (Matěj Nytra, web) • Jihlavské Industry (Přemysl Martinek, report) • Rituál (Jana Bébarová, mimo kino) • Toronto 2012 / Filmy o krizi, nejistotě a přehodnocování (Michal Procházka, report) • Michal Kindernay (Kamila Boháčková, český talent) • Dva nula / Hej hej, góla dej (Tomáš Stejskal, kritika) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1102) / mimo kino (191) / novinka (818) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (288) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)