Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Poetika zločinu / O francouzském noiru od cinefilů pro cinefily

kniha / Radomír D. Kokeš / 30. 1. 2013

Od roku 2009 se úspěšně rozvíjí český noirový blog s dnes již několika stovkami příspěvků (filmnoirblog.blogspot.cz) a Letní filmová škola promítla v roce 2010 rozsáhlou noirovou retrospektivu. Tato svým rozsahem úctyhodná práce se však primárně soustřeďovala jen na americký noir. Naproti tomu právě vydaný slovenský sborník Poetika zločinu mapuje jeho evropskou podobu. Konkrétně pak v centru zájmu stojí „francouzský film noir“, jak oznamuje podnázev této knihy z Edicie Cinematik… jakkoli jeho editoři Martin Kaňuch a Michal Michalovič v úvodu knihy pořadí název/podnázev obracejí. Tato zdánlivě hnidopišská poznámka má své opodstatnění, protože jedním z úskalí sborníku je právě jeho zaměření. Je to kniha o poetice zločinu na příkladu francouzského noiru, nebo kniha o francouzském noiru se zaměřením na poetiku zločinu?

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #85

Článek vyšel v časopise Cinepur #85, leden 2013.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Argo / Osvobozující lživost fikce (Ondřej Pavlík, kritika) • Frankenweenie: Domácí mazlíček / Elektrizující pes bez náboje (Daniel Řehák, kritika) • Přehlídka animovaného filmu Olomouc / Baf! Animace je všude! (Eliška Děcká, report) • Aldo Tambellini / Protoplasma pod mikroskopem (filmu) (Martin Blažíček, profil) • Od "hrůzné buzny" k módnímu gayi / Polské homosexuální postavy po roce 1989 (Sebastian Jagielski, téma) • Mohou Poláci milovat Rusy? / Postkoloniální zatížení polského filmu po roce 1989 (Izabela Kalinowska Blackwood, téma) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023



DALŠÍ Z RUBRIKY kniha

Woody Allen se obhajuje / K pamětem zneuctěného filmaře

Kniha o Pavlovi a Daně

Králové a slouhové v zadrátovaných bažinách / Král Šumavy

Hraní, teorie, umění / Umění počítačových her

Lacrimae Rerum / Intelektuální osmisměrka pro mírně pokročilé

Kim Čong-il uvádí / Učitelka Čchö, režisér Sin a bonviván Kim

Stalker v krizi středního věku / Zóna

Film a dějiny 4: Normalizace / Monstrum zatím nepolapeno


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Mission: Impossible – Ghost Protocol / Ohniska zájmu

Tintinova dobrodružství / Organizovaná odpoutanost

Laický čitatěl' / Kladivo na Mišíkovú

Avatar / Stejný, a přece jiný

Mysl a příběh ve filmové fikci / Kognitivismus, etc. (aneb pralesem terminologických pojmů)


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)