Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

The Walking Dead / Zombie apokalypsa v intimním podání

videohra / Jaroslav Švelch / 30. 1. 2013

The Walking Dead začala jako nenápadná pětidílná adaptace nikterak výjimečného komiksu o zombie apokalypse na americkém Jihu, a to nedlouho po stejnojmenném a rovněž nikterak výjimečném televizním seriálu. Obě předchozí zpracování kladou důraz na mezilidské vztahy v čase zombie apokalypsy. I proto by se mohlo zdát, že herní médium, proslulé svou neochotou vyprávět obyčejné lidské příběhy, není pro tuhle látku zrovna ideální. Telltale Games ovšem intimnímu charakteru předlohy zůstali překvapivě věrní. Většina hry se odehrává v oněch chvílích klidu před bouří, během nichž nám zombie filmy umožňují nahlédnout do skupinové dynamiky party přeživších. Ve Walking Dead se film „zastaví“ a sami se můžete postav zeptat, jak to zvládají. Naprostá většina vaší aktivity pak spočívá nikoli v řešení arbitrárních hádanek (jak tomu v adventurách bývá), ale v možnostech volby. Komu z party přidělit jídlo, když už na všechny nezbude? Sebrat zásoby z opuštěného auta, i když se jejich majitelé můžou vrátit? Koho ze dvou parťáků, které se zrovna chystá kousnout umrlec, zachránit?

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #85

Článek vyšel v časopise Cinepur #85, leden 2013.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Argo / Osvobozující lživost fikce (Ondřej Pavlík, kritika) • Ministr / Neidentifikovatelný politický objekt (Vít Schmarc, kritika) • Budeme příště chytřejší, drahoušku? / Transformace české společnosti pohledem filmařů (Jaroslav Pinkas, téma) • Patrola / Policajti z předměstí na YouTube (Jiří Flígl, kritika) • The Master / Johnny Greenwood jako Pán (Aleš Stuchlý, soundtrack) • Cena Jindřicha Chalupeckého / Někde mezi centrem a regionem (Marika Kupková, videoart) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #116

#116

duben 2018DALŠÍ Z RUBRIKY videohra

Star Wars Battlefront / Pohodlná nostalgie

Talos Principle / Strašně nesmyslná náplň existence

Oxenfree / O vztazích a rádiových frekvencích

South Park: The Stick of Truth / Společenstvo klacku

Portal a Portal 2 / Chytrá myš v chytrém bludišti

Alien: Isolation / Paradoxy hráčova srdce

This War of Mine / Hrát, nebo přežít

Titanfall / Vyladěný nový kolos mezi starými vraky


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Kentucky Route Zero / Ta nejlepší cesta nikam nevede

Spec Ops: The Line / Můžeš střílet a zůstat člověkem?

Cart Life / Náš zákazník, náš pán, náš život


RUBRIKY

anketa (23) / český film (72) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (120) / editorial (90) / fenomén (68) / festival (62) / fragment (18) / glosa (211) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (111) / komiks (10) / kritika (731) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (648) / objev (3) / pojem (36) / portrét (6) / profil (98) / reflexe (24) / report (99) / rozhovor (153) / scénář (4) / soundtrack (37) / téma (848) / televize (88) / tisková zpráva (1) / událost týdne (201) / video (2) / videoart (16) / videohra (54) / web (41) / zoom (150)