Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Petr Szczepanik, Petr Bilík / Filmově vzdělaný člověk produkčním firmám schází

rozhovor / Jindřiška Bláhová / 4. 6. 2013

Rozhovor s Petrem Szczepanikem a Petrem Bilíkem o projektu FIND --- Filmová studia – stejně jako humanitní obory obecně – procházejí v posledních letech krizí. Krizí odrážející nejen otazníky nad jejich praktickou využitelností a proměny požadavků společnosti, ale i posun univerzitního vzdělání k důrazu na větší ekonomičnost či vzestup kultury „titulu jako nezbytnosti“. Zatímco počet přijímaných studentů stoupá, jejich uplatnitelnost v praxi s titulem bakalář nikoliv. Projekt FIND, který běží od loňského července na filmových katedrách v Brně a Olomouci, se snaží trend převracet. Alespoň částečně. Jeho cílem je umožnit studentům filmové vědy prostřednictvím stáží – kterých nabízí čtyřicet v českých firmách jako Negativ či Evolution Films a dvacet v zahraničí – praktickou zkušenost z produkčních společností. Přiblížit jim nejen vznik filmu, ale i to, jak funguje česká a mezinárodní filmařská komunita. Změnit fakt, že „filmová věda má ze všech oborů, které reflektují uměleckou tvorbu, k praxi snad nejdál“, jak vysvětlují autoři projektu Petr Szczepanik a Petr Bilík. FIND skončí příští rok v červnu.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #87

Článek vyšel v časopise Cinepur #87, květen 2013.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Můj pes Killer / Evropský realismus po slovensky (Tomáš Stejskal, kritika) • Obraz násilí a sadismu v populárních žánrech italské kinematografie 60.–70. let (Jan Švábenický, téma) • Ve jménu otce (Jana Bébarová, mimo kino) • Pátrání po Sugar Manovi / Limonádová balada o neznámém vykupiteli s kytarou (Daniel Řehák, kritika) • Post Tenebras Lux / Kdopak se dívá? (Tomáš Stejskal, kritika) • Marilyn v kinech (Redakce, událost týdne) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ Z RUBRIKY rozhovor

Hrát si s prázdným prostorem / Rozhovor s animátorem Michaëlem Dudokem de Wit

Lotyši by Zemana vyhnali / Rozhovor s Viestursem Kairišsem

Pohyb na tenkém ledě / Rozhovor s Karolínou Davidovou, Kamilou Dohnalovou a Martinem Vandasem

Bruno Dumont / Překračovat realitu

Vzdálená síla kinematografie / Komentovaný rozhovor s Leosem Caraxem

Nástrahy Disneyho zvířátek / Rozhovor s Rebeccou Stanton

Krimi jako příslib naděje / Rozhovor s kreativním producentem Michalem Reitlerem

#Hongkong Films Matter / Dvakrát o budoucnosti Hongkongu a tamní kinematografie v době...


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Místo nekrologu EZ / Co taky neminout z nového čísla

Film jako písek na pláži / Editorial 139

Editorial 137

Editorial 136

Dobře, že o současném Česku točí alespoň Rumuni


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1102) / mimo kino (191) / novinka (818) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (288) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)