Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Petr Szczepanik, Petr Bilík / Filmově vzdělaný člověk produkčním firmám schází

rozhovor / Jindřiška Bláhová / 4. 6. 2013

Rozhovor s Petrem Szczepanikem a Petrem Bilíkem o projektu FIND --- Filmová studia – stejně jako humanitní obory obecně – procházejí v posledních letech krizí. Krizí odrážející nejen otazníky nad jejich praktickou využitelností a proměny požadavků společnosti, ale i posun univerzitního vzdělání k důrazu na větší ekonomičnost či vzestup kultury „titulu jako nezbytnosti“. Zatímco počet přijímaných studentů stoupá, jejich uplatnitelnost v praxi s titulem bakalář nikoliv. Projekt FIND, který běží od loňského července na filmových katedrách v Brně a Olomouci, se snaží trend převracet. Alespoň částečně. Jeho cílem je umožnit studentům filmové vědy prostřednictvím stáží – kterých nabízí čtyřicet v českých firmách jako Negativ či Evolution Films a dvacet v zahraničí – praktickou zkušenost z produkčních společností. Přiblížit jim nejen vznik filmu, ale i to, jak funguje česká a mezinárodní filmařská komunita. Změnit fakt, že „filmová věda má ze všech oborů, které reflektují uměleckou tvorbu, k praxi snad nejdál“, jak vysvětlují autoři projektu Petr Szczepanik a Petr Bilík. FIND skončí příští rok v červnu.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #87

Článek vyšel v časopise Cinepur #87, květen 2013.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Jeremy Orlebar: Kniha o televizi (Jakub Jiřiště, kniha) • Far Cry 3 / Nekonečné prázdniny v zemi hrůz a šílenství (Jiří Flígl, videohra) • KRRR! 2013 / Autentických 70 milimetrov (Terézia Porubčanská, report) • Zrůdy a lidé Alexeje Balabanova (Tomáš Hála, téma) • Říše peněz, umění a pohádek / Filmoví profesionálové o násilí v médiích (Antonín Tesař, téma) • Ve jménu otce (Jana Bébarová, dvd) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #129

#129

červen 2020DALŠÍ Z RUBRIKY rozhovor

Moje filmy jsou pro mě dokumenty / Masterclass s Davidem Cronenbergem

Zmatení médií je důležité téma / Rozhovor s Johanou Ožvold

Film je jako snění / Rozhovor s tibetským režisérem Pemou Tsedenem

Vyprávět a pak zničit / Rozhovor s Denisem Côtém

Chyběla mi minulost / Rozhovor s režisérem Cătălinem Mituleskem

Animace je maraton / Rozhovor s Martinem Vandasem

Rozhovor s Maurem Hercem / K srdci mechanismu

Rozhovor s ředitelem La Quinzaine Edouardem Waintropem


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Editorial 128 / Do you feel lucky?

Editorial / Tenkrát ve světové kinematografii a Cinepuru

Editorial 126 / Netflix

Editorial 125: Rumunská nová vlna

Věčnost, co láká / Karel Gott ve filmu


RUBRIKY

anketa (25) / český film (97) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (33) / dvd (121) / editorial (103) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (3) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (122) / komiks (10) / kritika (962) / mimo kino (19) / nekrolog (1) / novinka (771) / objev (3) / pojem (36) / portrét (15) / profil (109) / reflexe (24) / report (115) / rozhovor (166) / scénář (4) / soundtrack (50) / téma (934) / televize (109) / tisková zpráva (1) / událost týdne (257) / videohra (67) / web (42) / zoom (162)