Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Petr Szczepanik, Petr Bilík / Filmově vzdělaný člověk produkčním firmám schází

rozhovor / Jindřiška Bláhová / 4. 6. 2013

Rozhovor s Petrem Szczepanikem a Petrem Bilíkem o projektu FIND --- Filmová studia – stejně jako humanitní obory obecně – procházejí v posledních letech krizí. Krizí odrážející nejen otazníky nad jejich praktickou využitelností a proměny požadavků společnosti, ale i posun univerzitního vzdělání k důrazu na větší ekonomičnost či vzestup kultury „titulu jako nezbytnosti“. Zatímco počet přijímaných studentů stoupá, jejich uplatnitelnost v praxi s titulem bakalář nikoliv. Projekt FIND, který běží od loňského července na filmových katedrách v Brně a Olomouci, se snaží trend převracet. Alespoň částečně. Jeho cílem je umožnit studentům filmové vědy prostřednictvím stáží – kterých nabízí čtyřicet v českých firmách jako Negativ či Evolution Films a dvacet v zahraničí – praktickou zkušenost z produkčních společností. Přiblížit jim nejen vznik filmu, ale i to, jak funguje česká a mezinárodní filmařská komunita. Změnit fakt, že „filmová věda má ze všech oborů, které reflektují uměleckou tvorbu, k praxi snad nejdál“, jak vysvětlují autoři projektu Petr Szczepanik a Petr Bilík. FIND skončí příští rok v červnu.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #87

Článek vyšel v časopise Cinepur #87, květen 2013.

V tomto čísle mimo jiné najdete... 7 dní v Havaně (Matěj Nytra, mimo kino) • Out/Inside(rs) Krzysztofa Wodiczka (Sylva Poláková, mimo kino) • Říše peněz, umění a pohádek / Filmoví profesionálové o násilí v médiích (Antonín Tesař, téma) • Spring Breakers / Bikiny v trapu (Jan Bárta, soundtrack) • KRRR! 2013 / Autentických 70 milimetrov (Terézia Porubčanská, report) • Obraz násilí a sadismu v populárních žánrech italské kinematografie 60.–70. let (Jan Švábenický, téma) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #144

#144

prosinec 2022DALŠÍ Z RUBRIKY rozhovor

Komrzý – Bojar: Je hezké, že si pořád ještě nerozumíme

Rozhovor s Panáhem Panáhím / Uvědomit si, jak jsem malý

Hrát si s prázdným prostorem / Rozhovor s animátorem Michaëlem Dudokem de Wit

Lotyši by Zemana vyhnali / Rozhovor s Viestursem Kairišsem

Pohyb na tenkém ledě / Rozhovor s Karolínou Davidovou, Kamilou Dohnalovou a Martinem Vandasem

Bruno Dumont / Překračovat realitu

Vzdálená síla kinematografie / Komentovaný rozhovor s Leosem Caraxem

Nástrahy Disneyho zvířátek / Rozhovor s Rebeccou Stanton


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejlepší letošní seriál a kouzlo redakčního brainstormingu

Kouzlo filmových manifestů / Editorial #142

Místo nekrologu EZ / Co taky neminout z nového čísla

Film jako písek na pláži / Editorial 139

Editorial 137


RUBRIKY

anketa (32) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (119) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (17) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (16) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1116) / mimo kino (192) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (52) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (88) / téma (1029) / televize (138) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (174)