Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Sourozenci Tavianiové natáčejí Dekameron

Sourozenci Tavianiové natáčejí Dekameron

novinka / Zorka Martínková / 5. 4. 2014 / komentáře (3)

Paolo a Vittorio Tavianiovi, kteří patří k nejvýznamnějším žijícím italským režisérům, připravují nový snímek. Natáčení probíhá v Toskánsku a jedná se o volnou adaptaci Boccacciova Dekameronu, která ponese název Maraviglioso Boccaccio. Sto krátkých příběhů situovaných do Itálie 14. století je považováno za jeden z milníků italské i evropské prózy. Kniha vypráví příběh deseti mladých lidí, kteří uprchli z morem zmítané Florencie na venkov, kde si krátí čas vyprávěním humorných a často i erotických příběhů. Od poslední filmové adaptace Pierem Paolem Pasolinim již uběhlo více než čtyřicet let.

Jako režisérská dvojice se bratři proslavili především sociálně-kritickými a politicky orientovanými snímky (Itálie není chudá země, 1960, Slunce i v noci, 1990). „Tento příběh, nebo lépe řečeno tyto příběhy, vychází vzdáleně z Dekameronu od Boccaccia, protože jsme se chtěli zhostit té výzvy: kontrastovat temné barvy moru - který je dnes tak jako ve dnech minulých v různých přestrojeních všude - s průsvitnými, zářivými barvami lásky, závazků a představivosti. No a pak je tu jako vždy osud, ale právě díky osudu bude náš příběh o to více vzrušující, “ vyjádřili se k vznikajícímu filmu Tavianiovi.

Film vzniká ve francouzsko-italské koprodukci a Tavianiovi obsadili řadu italských herců, mimo jiné Carolinu Crescentini, Vittorii Puccini, Kim Rossi Stuart a Kasii Smutniak.

Přečteno 2464x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
5 /3

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Bohdan Karásek  (13.4.2014 23:47)

Zareagoval bych podobně, ale získali si mě znovu posledním snímkem Caesar musí zemřít. A nový projekt se, uvolněností struktury či zvláštností perspektivy, opět může blížit těm starším, kterým se v těch posledních velkomožných filmech tak odcizili. Říkám "opět", protože Caesar musí zemřít je pro mě dílo tvůrců Kaosu či Noci svatého Vavřince (ale i Floreal či Ty se směješ!).

Andy Bronofski  (10.4.2014 23:04)

Budu se mýlit stejně tak rád jako Oto. Výborný článek!

Oto Horák  (6.4.2014 12:45)

Lze jen doufat, že se film úrovní alespoň přiblíží starým mistrovským kusům, jakým byl Kaos, Noc svatého Vavřince či Padre padrone. To jest, že se Tavianové vyhnou "televizní" lacinosti, návodnosti a zjednodušování, které negativně ovlivnilo jejich novější díla, třeba Vzkříšení nebo Skřivánčí dvůr. Moc tomu nevěřím. Ale rád se budu mýlit…

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #134

#134

duben 2021DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

FAMUFEST oživí unikátní prostory v centru Prahy

Novinky z Cannes: Spike Lee v porotě a ekologická daň

David Fincher chystá film podle komiksové série The Killer

Bertrand Bonello připravuje nové sci-fi melodrama La Bête

Darren Aronofsky natočí film o přejídajícím se tlouštíkovi

Lars Von Trier se vrací do Království, natočí třetí sezónu

Luca Guadagnino vyhlíží seriálový Návrat na Brideshead

3Kino Fest nabídne online středoevropské filmy i workshopy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Manoel de Oliveira natáčí nový film


RUBRIKY

anketa (27) / český film (107) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (108) / fenomén (79) / festival (97) / flashback (8) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (5) / kauza (33) / kniha (126) / kritika (1005) / mimo kino (183) / novinka (794) / pojem (36) / portrét (43) / profil (91) / reflexe (25) / report (121) / rozhovor (171) / scénář (4) / soundtrack (78) / téma (967) / televize (118) / událost týdne (271) / videohra (74) / web (43) / zoom (167)