Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Sourozenci Tavianiové natáčejí Dekameron

Sourozenci Tavianiové natáčejí Dekameron

novinka / Zorka Martínková / 5. 4. 2014 / komentáře (3)

Paolo a Vittorio Tavianiovi, kteří patří k nejvýznamnějším žijícím italským režisérům, připravují nový snímek. Natáčení probíhá v Toskánsku a jedná se o volnou adaptaci Boccacciova Dekameronu, která ponese název Maraviglioso Boccaccio. Sto krátkých příběhů situovaných do Itálie 14. století je považováno za jeden z milníků italské i evropské prózy. Kniha vypráví příběh deseti mladých lidí, kteří uprchli z morem zmítané Florencie na venkov, kde si krátí čas vyprávěním humorných a často i erotických příběhů. Od poslední filmové adaptace Pierem Paolem Pasolinim již uběhlo více než čtyřicet let.

Jako režisérská dvojice se bratři proslavili především sociálně-kritickými a politicky orientovanými snímky (Itálie není chudá země, 1960, Slunce i v noci, 1990). „Tento příběh, nebo lépe řečeno tyto příběhy, vychází vzdáleně z Dekameronu od Boccaccia, protože jsme se chtěli zhostit té výzvy: kontrastovat temné barvy moru - který je dnes tak jako ve dnech minulých v různých přestrojeních všude - s průsvitnými, zářivými barvami lásky, závazků a představivosti. No a pak je tu jako vždy osud, ale právě díky osudu bude náš příběh o to více vzrušující, “ vyjádřili se k vznikajícímu filmu Tavianiovi.

Film vzniká ve francouzsko-italské koprodukci a Tavianiovi obsadili řadu italských herců, mimo jiné Carolinu Crescentini, Vittorii Puccini, Kim Rossi Stuart a Kasii Smutniak.

Přečteno 2340x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
5 /3

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Bohdan Karásek  (13.4.2014 23:47)

Zareagoval bych podobně, ale získali si mě znovu posledním snímkem Caesar musí zemřít. A nový projekt se, uvolněností struktury či zvláštností perspektivy, opět může blížit těm starším, kterým se v těch posledních velkomožných filmech tak odcizili. Říkám "opět", protože Caesar musí zemřít je pro mě dílo tvůrců Kaosu či Noci svatého Vavřince (ale i Floreal či Ty se směješ!).

Andy Bronofski  (10.4.2014 23:04)

Budu se mýlit stejně tak rád jako Oto. Výborný článek!

Oto Horák  (6.4.2014 12:45)

Lze jen doufat, že se film úrovní alespoň přiblíží starým mistrovským kusům, jakým byl Kaos, Noc svatého Vavřince či Padre padrone. To jest, že se Tavianové vyhnou "televizní" lacinosti, návodnosti a zjednodušování, které negativně ovlivnilo jejich novější díla, třeba Vzkříšení nebo Skřivánčí dvůr. Moc tomu nevěřím. Ale rád se budu mýlit…

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #129

#129

červen 2020DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Ruben Östlund pokračuje v natáčení satiry na superbohaté

Další film Almodóvara a Penélope Cruz bude o paralelních matkách

Homemade na Netflixu představí karanténní kraťasy známých filmařů

Film Místo pro lásku připomene tragicky zesnulé běloruské filmaře

Danny Boyle zfilmuje biblický příběh o Metuzalémovi

Verhoeven chystá seriál podle Maupassantova románu Miláček

Tom Cruise chce spolu s NASA a SpaceX natočit film ve vesmíru

Online edice festivalu Visions du Réel uvede pět českých filmů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Manoel de Oliveira natáčí nový film


RUBRIKY

anketa (25) / český film (97) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (33) / dvd (121) / editorial (103) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (3) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (122) / komiks (10) / kritika (962) / mimo kino (19) / nekrolog (1) / novinka (771) / objev (3) / pojem (36) / portrét (15) / profil (109) / reflexe (24) / report (115) / rozhovor (166) / scénář (4) / soundtrack (50) / téma (934) / televize (109) / tisková zpráva (1) / událost týdne (257) / videohra (67) / web (42) / zoom (162)