Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kritici rozdali ceny v Cannes

Kritici rozdali ceny v Cannes

novinka / Redakce / 24. 5. 2014

Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI) rozdala ceny v předvečer předávání Zlatých palem na 67. ročníku MFF Cannes. V oficiální soutěži získal cenu kritiků film tureckého režiséra Nuri Bilge Ceylana Winter Sleep, příběh osamělých lidí v izolovaném hotelu na konci turistické sezony v centrální Anatolii. Více než tříhodinový film, který se rozvíjí ve velmi pomalém tempu, se zaměřuje na detailní rozbor psychiky jednotlivých postav a velký důraz klade na dialogy.

V sekci Un Certain Regard byl oceněn snímek Jauja argentinského režiséra Lisandra Alonsa. Ve filmu, který vznikl v koprodukci Argentiny, Brazílie, Francie, Mexika, Německa, Nizozemska a USA, se v hlavní roli objevil Viggo Mortensen jako kapitán dánské vojenské expedice v Patagonii na konci 19. století. Jeho dcera uprchne s mladým vojákem a rozrušený otec se ji vydává hledat.

Další ocenění si odnesl francouzský filmový debut Thomase Cailleyho Love at First Fight. Mladík Arnauld se chystá prožít klidné prázdniny, dokud nepotká Madelaine, která se připravuje na válku a podstupuje tvrdý trénink, aby přežila možnou katastrofu.

Cenu ekumenické poroty obdržel film Timbuktu mauritánského režiséra Abderrahmana Sissaka, který měl velký úspěch v hlavní sekci festivalu a který s lehkostí a humorem zachycuje život malijské obce pod nadvládou džihádistů.

Zvláštní uznání obdržely dva filmy uvedené v sekci Un Certain Regard: Beautiful Youth španělského režiséra Jaimeho Rosalese o těžké sociální situaci mladého páru a dokumentární snímek The Salt of the Earth o životě fotografa Sebastião Salgada, který natočili Wim Wenders a Juliano Ribeiro Salgado.

Přečteno 1427x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #129

#129

červen 2020DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Ruben Östlund pokračuje v natáčení satiry na superbohaté

Další film Almodóvara a Penélope Cruz bude o paralelních matkách

Homemade na Netflixu představí karanténní kraťasy známých filmařů

Film Místo pro lásku připomene tragicky zesnulé běloruské filmaře

Danny Boyle zfilmuje biblický příběh o Metuzalémovi

Verhoeven chystá seriál podle Maupassantova románu Miláček

Tom Cruise chce spolu s NASA a SpaceX natočit film ve vesmíru

Online edice festivalu Visions du Réel uvede pět českých filmů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Ruben Östlund pokračuje v natáčení satiry na superbohaté

Další film Almodóvara a Penélope Cruz bude o paralelních matkách

Homemade na Netflixu představí karanténní kraťasy známých filmařů

Dny evropského filmu

Film Místo pro lásku připomene tragicky zesnulé běloruské filmaře


RUBRIKY

anketa (25) / český film (97) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (33) / dvd (121) / editorial (103) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (3) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (122) / komiks (10) / kritika (962) / mimo kino (19) / nekrolog (1) / novinka (771) / objev (3) / pojem (36) / portrét (15) / profil (109) / reflexe (24) / report (115) / rozhovor (166) / scénář (4) / soundtrack (50) / téma (934) / televize (109) / tisková zpráva (1) / událost týdne (257) / videohra (67) / web (42) / zoom (162)