Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

88. ročník udílení Oscarů

88. ročník udílení Oscarů

událost týdne / Redakce / 22. 2. 2016

V neděli 28. února se v hollywoodském Dolby Theatre uskuteční slavnostní předávání cen Akademie. Průvodcem večera bude americký komik Chris Rock, který se na pozici moderátora oscarového ceremoniálu vrátí po jedenácti letech.

Druhý rok po sobě získal nejvyšší počet nominací na Oscara snímek režiséra Alejandra G. Iñárrita. Dvanácti nominacemi ověnčený film Revenant má letos podle předpovědí zároveň největší šanci na zisk hlavních cen, včetně kategorie Nejlepší film. Téměř jisté je, že svoji první zlatou sošku si konečně vybojuje herec Leonardo DiCaprio, který v Iñárritově revenge westernu ztvárnil nezdolného amerického zálesáka Hugha Glasse. Velkou šanci má také kameraman filmu Emmanuel Lubezki, pro něhož by šlo již o třetího Oscara v řadě (po filmech Gravitace a Birdman).

Vysoce pravděpodobné je, že v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli uspěje Brie Larson, která ve filmu Room ztvárnila vězněnou matku malého chlapce. Předpokládá se také, že akademici ocení Sylvestera Stalloneho, který se ve filmu Creed vrátil do vedlejší role zestárlého boxera a kouče Rockyho Balboy.

Výrazněji promluvit do souboje o hlavní ceny by mohl také snímek Spotlight režiséra Toma McCarthyho nebo finančnické dokudrama Sázka na jistotu.

Akademie se tento rok ocitla pod veřejným tlakem z důvodu rasové nevyváženosti, když stejně jako loni nominovala téměř výhradně bělošské umělce. Mediální kampaně s hashtagem #OscarsSoWhite se účastnili novináři, aktivisté i opomenutí afroameričtí tvůrci jako Spike Lee nebo Will Smith. Někteří členové Akademie jako herci Michael Caine nebo Helen Mirren označili tyto útoky za neférové s tím, že výsledky hlasování zohledňují především kvalitu uměleckých výkonů. Předsedkyně Akademie Cheryl Boone Isaacs v reakci na kontroverzi přislíbila výrazné změny ve složení hlasujících, které by tak mělo lépe reflektovat zastoupení rasových i sexuálních menšin. Současně připomněla, že jde o problém týkající se celého filmového průmyslu.

Přečteno 1971x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #132

#132

prosinec 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Darujte Cinepur pod stromeček

BRNO16

Juniorfest

3Kino Fest

Ostrava Kamera Oko

77. MFF Benátky

Noir Film Festival

46. Letní filmová škola


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Darren Aronofsky natočí film o přejídajícím se tlouštíkovi

Lars Von Trier se vrací do Království, natočí třetí sezónu

Darujte Cinepur pod stromeček

BRNO16

Luca Guadagnino vyhlíží seriálový Návrat na Brideshead


RUBRIKY

anketa (25) / český film (104) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (106) / fenomén (73) / festival (96) / flashback (6) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (3) / kauza (33) / kniha (125) / kritika (990) / mimo kino (164) / nekrolog (1) / novinka (790) / objev (2) / pojem (36) / portrét (18) / profil (112) / reflexe (25) / report (119) / rozhovor (169) / scénář (4) / soundtrack (52) / téma (953) / televize (113) / událost týdne (266) / videohra (70) / web (42) / zoom (165)