Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

5. ročník East Doc Platform

událost týdne / Redakce / 3. 3. 2016

Institut dokumentárního filmu (IDF) představí v Praze 7. – 13. března již popáté akci East Doc Platform. Motto letošního ročníku zní SIGHT SPECIFIC a vyjadřuje jak rozmanitost pohledů a přístupů k tématům, tak jedno ze zaměření letošního programu - site specific projekce a diskuze jako alternativní formu filmové distribuce a podporu dialogu mezi tvůrci a diváky.

Během minulého roku proběhl pilotní ročník jedinečného projektu organizovaného IDF s názvem KineDok, spočívajícího v projekcích autorských dokumentů na netradičních místech v pěti zemích. Letos představí KineDok dalších 15 autorských dokumentů včetně oceňovaných festivalových hitů nejen v různých alternativních prostorách, ale také na East Doc Platform. V Institutu Cervantes proběhne dvoudenní KineDok konference zaměřená na inovativní formy distribuce. V rámci konference se 10. března od 20:30 ve Vinohradském pivovaru uskuteční slavnostní projekce polského dokumentu 6 degrees. Snímek je inspirován teorií sociálního psychologa Stanleyho Milgrama Šest stupňů odloučení, která předpokládá, že každý člověk je s ostatními spojený prostřednictvím řetězce šesti lidí, již se vzájemně znají. Teorii se tvůrci filmu snaží ilustrovat formou road movie sledující vztahovou síť varšavské punk-rockerky Martyny a mexického farmáře Antonia. Projekce pouze s anglickými titulky je otevřená veřejnosti. Podrobnější informace včetně seznamu kinedokových míst v celé České republice s daty projekcí najdete na oficiálním webu KineDoku a na facebookových stránkách projektu.

I v letošním roce se budou moci návštěvníci East Doc Platform seznámit s těmi nejzajímavějšími transmediálními projekty vybranými do sekce Doc Tank. Jejich tvůrci se odvážně pustili např. do urbanismu nebo do dokumentování snahy zlepšit veřejný prostor. Chybět nebude ani kinematografická investigace se sociálním přesahem na téma alkoholismu hlavy státu. V rámci otevřeného programu bude možné navštívit řadu přednášek, z nichž jedna se bude týkat efektivnosti sociálních kampaní a vystoupí na ní hned dva zkušení odborníci. Švédský režisér Fredrik Gertten, autor filmů Banány! o boji s nadnárodní společností Dole, představí v souvislosti se svým novým dokumentem Kola versus auta hnutí We are many sdružující vyznavače jízdy na kole z celého světa. Oceňovaná britská producentka Sarah Mosses, která např. v souvislosti s dokumentem Ping Pong velmi úspěšně motivovala seniory k účasti na amatérských turnajích ve stolním tenise, přítomné seznámí s kampaní k filmu Nejdřív nás budou muset zabít o pronásledovaných hudebnících z Mali, jež je možné podpořit zakoupením jejich hudby.

Pro příznivce dokumentárního žánru chystá letošní East Doc Platform vystoupení celé řady renomovaných světových odborníků. Britský producent nominovaný na Oscara Mike Lerner nechá diváky nahlédnout do zákulisí vzniku filmu Ruský datel, který vyhrál hlavní cenu poroty na festivalu Sundance a bude k vidění na festivalu Jeden svět. Na Jednom světě bude také promítán snímek Švédská teorie lásky, jehož režisér a uznávaný filmový tvůrce Erik Gandini seznámí návštěvníky se základy své umělecké tvorby a režisérského řemesla. Velmi zajímavý zážitek slibuje masterclass původem novozélandské střihačky usazené v Los Angeles Mayi Hawke, která mimo jiné spolupracovala na osmi filmech Wernera Herzoga i na snímcích Errola Morrise. Součástí EDP bude také prezentace nazvaná Připravované české dokumenty s potenciálem mezinárodní distribuce. Připravované snímky představí samotní tvůrci včetně režiséra Lukáše Kokeše, který se ve svém stylizovaném dokumentu Nic jako dřív snaží proniknout do světa současných teenagerů v prostoru geografické a sociální periferie uprostřed Evropy.

Otevřený program EDP probíhající v anglickém jazyce je přístupný všem zájemcům z řad veřejnosti. Většina akcí se uskuteční v Institutu Cervantes (Na Rybníčku 6, Praha 2). Více na stránkách Institutu dokumentárního filmu.

Přečteno 1495x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #126

#126

prosinec 2019DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Darujte Cinepur pod stromeček

PAF Olomouc

Festival francouzského filmu

Feinkošt

Aussie & Kiwi Film Fest

23. MFDF Ji.hlava

EKOFILM

Be2Can


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Na Slovensku vzniká autorský hororový film Matka noci

Darujte Cinepur pod stromeček

PAF Olomouc

Na Netflixu se rýsuje prequel k Čínské čtvrti. Je u toho Fincher

Festival francouzského filmu


RUBRIKY

anketa (24) / český film (86) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (100) / fenomén (73) / festival (88) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (119) / komiks (10) / kritika (823) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (745) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (112) / rozhovor (163) / scénář (4) / soundtrack (47) / téma (912) / televize (106) / tisková zpráva (1) / událost týdne (247) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (64) / web (42) / zoom (159)