Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Jak by vypadal Total Recall v režii Davida Cronenberga?

Jak by vypadal Total Recall v režii Davida Cronenberga?

novinka / Redakce / 16. 6. 2016

Filmová historie je plná "kdyby". Snímků, které nikdy nevznikly, případně vznikly jinak, než jak bylo původně v plánu. Jedno takové málo znamé "kdyby" se týká i kultovního sci-fi filmu Total Recall, který si dnes pamatujeme jako jeden z hollywoodských majstrštyků Paula Verhoevena. Před nizozemským režisérem ale na filmové adaptaci povídky Philipa K. Dicka pracoval David Cronenberg, kterého k projektu přivábil producent Dino De Laurentiis. Cronenberg prý za rok stihl sepsat deset draftů scénáře a podílet se na předprodukci, z níž vzešla řada fantastických vizuálních návrhů.

V Cronenbergově verzi Total Recallu měl hlavní roli dělníka Douglase Quaida ztvárnit nikoli Arnold Schwarzenegger, ale William Hurt. Snímek se měl zároveň věrně držet Dickovy předlohy. Když ale kanadský filmař odevzdal svůj finální scénář, vyšly najevo tvůrčí neshody. Producentům se sice Cronenbergův návrh líbil, ale přesto chtěli, aby více připomínal "Dobyvatele ztraceného Marsu", tedy space operu v duchu Indiana Jonese. Cronenberg tak nakonec místo filmu Total Recall natočil jinou sci-fi, znepokojivou Mouchu.

Dnes David Cronenberg nemá již takový luxus, aby si mohl vybírat mezi několika projekty. Jak se během letošního festivalu v Cannes svěřil magazínu Variety herec Viggo Mortensen, třiasedmdesátiletý režisér má aktuálně problém sehnat peníze na své stále poněkud výstřední snímky. Jeho poslední filmy Mapy ke hvězdám a Cosmopolis sice byly uvedeny v hlavní soutěži Cannes, ale odešly bez ocenění a v kinech si příliš dobře nevedly.

Cronenberg se proto věnuje i jiným uměleckým formám. V roce 2014 mu vyšel jeho debutový román Consumed o dvou novinářích, jejichž pátrání po smrti francouzského filozofa je zavede až na stopu globální konspirace. V těchto měsících zároveň vychází na labelu Mondo ve speciální vinylové edici trojice soundtracků ke Cronenbergovým filmům Nahý oběd, Příliš dokonalá podoba a Crash. Hudbu ve všech případech složil Howard Shore.

Čeští fanoušci Davida Cronenberga mají také ještě měsíc na to, aby v pražském Domě U Kamenného zvonu navštívili výstavu věnovanou jeho celoživotnímu dílu.

Přečteno 2370x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #143

#143

říjen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Úvod k tématu Blízký východ

Nový Dhont i Svatý pavouk. Be2Can promítne výběr z festivalů

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival


DALŠÍ Z RUBRIKY

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Nejlepší letošní seriál a kouzlo redakčního brainstormingu

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Nene / Krmení divého publika

Trojúhelník smutku / Škodolibá plavba společenskými hierarchiemi

Men / Pohanské mutace

Arvéd / Arvédova pouť do pekla


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě


RUBRIKY

anketa (31) / český film (118) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (118) / fenomén (83) / festival (116) / flashback (16) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (15) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1109) / mimo kino (191) / novinka (824) / pojem (36) / portrét (51) / profil (100) / reflexe (27) / report (149) / rozhovor (184) / scénář (4) / soundtrack (87) / téma (1025) / televize (134) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (173)