Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

30. Finále Plzeň

30. Finále Plzeň

událost týdne / Redakce / 10. 4. 2017

V termínu od 20. do 26. dubna 2017 se uskuteční třicátý ročník festivalu Finále Plzeň. Kromě komplexního přehledu české a slovenské audiovizuální tvorby letošní ročník nabídne i přesahy do zahraničí a zařazení nových festivalových lokací.

Šanci na výhru má letos 40 nominovaných projektů za rok 2016 z české a slovenské produkce. Novinkou letošního udílení cen Zlatý lednáček bude ohodnocení producentů vítězných filmů finanční prémií 50 000 Kč, a to v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film a Nejlepší dokumentární film. Součástí festivalu budou také nesoutěžní filmové sekce, doprovodný program i setkávání filmových profesionálů v rámci Industry Days.

Úplně poprvé se ve festivalových porotách neobjeví zástupci z Česka a Slovenska. Pětičlenné porotě pro celovečerní hrané a animované filmy předsedá Labina Mitevska, herečka a producentka makedonského původu, která se s českým filmovým prostředím osobně setkala v roce 2000 díky roli Vesny v komedii Samotáři. Loni film Noční život, na kterém se podílela jako koproducent, získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za režii. Pozvání do poroty přijal i známý polský herec Andrzej Chyra, který hrál například ve filmech Katyň, Spojené státy lásky a Poslední rodina. Porotcem bude také renomovaný britský filmový kritik a žurnalista Christopher Goodwin, který přispívá do The Times či The Hollywood Reporter. Jako další do Plzně dorazí Edvinas Pukšta, litevský festivalový dramaturg a filmový publicista. Celovečerní porotu uzavře Kanaďanka Eve Gaberau, ředitelka distribuční společnosti Soda Pictures, která loni uvedla do britských kin takové filmové hity jako Paterson či Toni Erdmann.

Mezi odborníky na dokumentární filmy se v roli předsedkyně poroty objeví dánská dokumentární režisérka a kameramanka Ida Grøn, jejíž středometrážní film The Kid and the Clown získal 5 mezinárodních ocenění. Druhou porotkyní bude německá sales manažerka Ina Rossow z přední německé distribuční společnosti Deckert Distribution zastupující výrazné dokumentární snímky. České a slovenské dokumenty posoudí také estonský filmový kritik a publicista Tristan Priimägi, který od roku 2010 pořádá filmový festival dokumentárních filmů DocPoint v Tallinu.

Porotě TV a internetové tvorby předsedá Simone Baumann německá filmová producentka a přední expertka na filmové trhy zemí bývalého východního bloku. Dále pozvání přijali Anna Katharina Brehm redaktorka německé televize ZDF a polský scénárista Wiktor Piątkowski, autor námětu a spoluscenárista seriálu Wataha, prvního původního seriálu z produkce společnosti HBO v Polsku.

Více k programu letošního Finále zde nebo na oficiálních stránkách festivalu.

Přečteno 1658x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Devátý ročník Be2Can

2x Godard méně známý

Filmový festival Litoměřice

10. Noir Film Festival

75. Festival v Locarnu

15. Fest Anča v Žilině a ženy v animaci

75. filmový festival v Cannes

Kino na granicy od 29. 4.


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový Dhont i Svatý pavouk. Be2Can promítne výběr z festivalů

Devátý ročník Be2Can

2x Godard méně známý

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

10. Noir Film Festival


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1102) / mimo kino (191) / novinka (819) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (289) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)