Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Do Cannes se probojoval krátký slovenský film Atlantída, 2003

Do Cannes se probojoval krátký slovenský film Atlantída, 2003

novinka / Redakce / 12. 4. 2017

Po úspěchu režisérky Ivety Grófové, která na letošním Berlinale vyhrála Křišťálového medvěda za snímek Pátá loď, boduje slovenský film na dalším z evropských festivalů. Do prestižní sekce Cinéfondation festivalu v Cannes pořadatelé zařadili studentský film Atlantída, 2003 režiséra Michala Blaška.

Hrdiny půlhodinového snímku jsou Martin a Denisija, jejichž vysněným cílem je dostat se do Berlína. Atlantída, 2003 se přitom odehrává čtyři roky před vstupem Slovenska do schengenského prostoru, tedy v době, kdy na hranici s Ukrajinou bujel obchod s drogami a bílým masem.

Režisér Blaško uvádí, že nápad na tento bakalářský film se zrodil ještě před jeho nástupem na bratislavskou VŠMU. Inspiroval jej novinový rozhovor s ukrajinskou dívkou, kterou při nelegálním přechodu na Slovensku zradil přítel, a ona tak musela několik let dělat prostitutku. "Zajímalo mě dilema, které ten muž musel předtím řešit, váhání, výčitky svědomí a nebo, jestli si to celé nechtěl v určité chvíli rozmyslet a rozhodnout se jinak. Stejně tak mě ale zajímala povaha toho děvčete a to, co musela cítit v momentě, kdy byla zrazená," vysvětluje Blaško.

Do soutěžní sekce studentských fílmů Cinéfondation se snímek Atlantída, 2003 dostal spolu s dalšími patnácti filmy, pocházejícími z celkem čtrnácti zemí. O třech cenách pro vítězné snímky bude rozhodovat porota, jíž tento rok předsedá rumunský filmař Cristian Mungiu.

Slovenský film se canneské soutěže Cinéfondation účastní již popáté. Naposledy zde v roce 2013 uspěl animovaný snímek Pandy režiséra Matúše Vizára, který si odnesl i jednu z cen.

Přečteno 2707x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest


DALŠÍ Z RUBRIKY

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

Kalvárie / Když láska bolí

Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet

Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko

Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu

Dobývání marnosti / Kreativní destrukce Wernera Herzoga

Tár / Kyborgův životopis

Modrý kaftan / Hedvábný plášť bez ornamentů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Anifilm 2023

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMUFEST

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)