Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Mezipatra

Mezipatra

událost týdne / Redakce / 30. 10. 2017

Finský biografický film Tom of Finland zahájí 2. listopadu pražskou část queer festivalu Mezipatra. Životopisné drama představí návštěvníkům a návštěvnicím Mezipater pohnutý osud umělce, který během svého života nemohl svobodně tvořit, a přesto se později stal gay ikonou. Výběr zahajovacího filmu se také vztahuje k tématu 18. ročníku Mezipater, které zní Sami za sebe.

"Mezipatra letos vstupují do dospělosti, a proto chtějí nejen filmovým programem rozvíjet diskuzi o tom, jakých rozmanitých forem nabývá projevení naší identity. Toho, kým jsme, a toho, kým být chceme," uvádí k letošnímu tématu programová ředitelka přehlídky Sandra Hezinová.

V mezinárodní sekci celovečerních hraných filmů uvidí diváci a divačky i drama Thelma norského režiséra Joachima Triera. Mystický thriller a kandidát na Oscara pro nejlepší zahraniční film sleduje osud nesmělé dívky Thelmy, která právě nastoupila na vysokou školu. Zde potká Anju a jejich vzájemná přitažlivost odstartuje řetězec děsivých událostí. Do soutěžní sekce dále dramaturgové vybrali například americký nezávislý film Plážoví flákači režisérky Elizy Hittman, francouzský snímek Divoši režiséra Bertranda Mandica nebo novinku kanadského filmaře Bruce La Bruce s názvem Misandrie.

I letos mohou diváci a divačky v retrospektivní sekci zhlédnout vybrané filmy s queer tématikou, které slavily úspěch v minulosti. Festival letos zakončí snímek španělského režiséra Pedra Almodóvara Vše o mé matce z roku 1999, který získal Oscara pro nejlepší cizojazyčný film.

Úspěch sklidilo i drama původem polského režiséra Pawla Pawlikowského Moje léto lásky, které v roce 2005 porota ocenila cenou BAFTA za výjimečný britský film. V jedné ze svých prvních rolí se v něm objevila herečka Emily Blunt.

Retrospektivní sekci doplní komedie Stephena Frearse Moje krásná prádelnička z roku 1985, která ve své době brilantně zachytila atmosféru thatcherovské Velké Británie, a jediný teplý východoněmecký film Coming Out z roku 1989, který premiéroval v den pádu Berlínské zdi.

Osmnáctý ročník festivalu filmů s queer tematikou Mezipatra se koná od 2. do 9. listopadu v Praze. Po skončení se z hlavního města přesouvá do Brna. Zde program potrvá až do 17. listopadu. Následovat budou ozvěny festivalu v Olomouci, Hradci Králové a Českém Krumlově.

Přečteno 1341x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #125

#125

říjen 2019DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

23. MFDF Ji.hlava

EKOFILM

Be2Can

Ostrava Kamera Oko 11

MFF Benátky

Locarno72

Letní filmová škola

Šary Vary


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Fincher našel svého Orsona Wellese pro životopisný film Mank

Dario Argento připravuje autorský hororový seriál Longinus

23. MFDF Ji.hlava

Park Chan-wook natočí remake satirického filmu Sekera

EKOFILM


RUBRIKY

anketa (24) / český film (85) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (99) / fenomén (73) / festival (88) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (118) / komiks (10) / kritika (814) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (738) / objev (3) / pojem (36) / portrét (12) / profil (106) / reflexe (24) / report (111) / rozhovor (161) / scénář (4) / soundtrack (46) / téma (905) / televize (104) / tisková zpráva (1) / událost týdne (242) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (63) / web (42) / zoom (158)