Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Na program festivalu Berlinale přibyl Soderbergh, Diaz i Šulík

Na program festivalu Berlinale přibyl Soderbergh, Diaz i Šulík

novinka / Redakce / 23. 1. 2018

Oproti dalším velkým filmovým festivalům, Cannes nebo Benátkám, zveřejňuje Berlinale svůj soutěžní program postupně, v rozmezí týdnů až měsíců. Nejnovější várka titulů z hlavní sekce čítá pět snímků, z toho dva soutěžní a tři mimo soutěž.

Filipínský mistr dlouhých forem Lav Diaz přiveze do berlínské soutěže svůj nejnovější snímek Ang panahon ng halimaw (Season of the Devil). O stopáži filmu, jehož tvůrce má za sebou i více než osmihodinová díla, zatím informace nejsou. Mělo by ale jít o "nemuzikální muzikál", nebo dokonce "rockovou operu". Diaz se tedy zřejmě vydal podobnou cestou jako jiný zástupce takzvané pomalé kinematografie Bruno Dumont, který do spirituálně laděného příběhu o dětství Jany z Arku naposledy propašoval metalová taneční čísla.

Mimo soutěž představí svoji přísně střeženou novinku americký chameleon Steven Soderbergh. Jeho film Unsane je popisován jako psychologický thriller, jejž režisér se zálibou v digitálních technologiích natáčel na iPhone. V hlavní roli se představí Claire Foy (seriál The Crown) jako žena, která netuší, zda má její největší strach reálný základ, nebo ne. A ocitá se tak v psychiatrické léčebně.

Rovněž nesoutěžní film uvede v hlavní sekci Berlinale známý brazilský režisér José Padilha (film Elitní jednotka, seriál Narcos). Dokudrama 7 Days in Entebbe vypráví o únoscích letadla Air France, kteří požadovali propuštění všech palestinských zajatců z Izraele. Ve filmu podle skutečných událostí z roku 1976 hrají Daniel Brühl a Rosamund Pike.

Ve vedlejší sekci Berlinale Special pak představí svůj film Tlumočník slovenský režisér Martin Šulík. Koprodukce České republiky, Slovenska a Rakouska vypráví o dvou starých pánech, kteří cestují napříč Slovenskem, aby poznali pravdu o své minulosti. Hlavní role ztvárnili Jiří Menzel a Peter Simonischek, představitel šibalského otce z veleúspěšné německé komedie Toni Erdmann. Šulíkův film se shodou okolností bude hrát v téže berlínské sekci jako před rokem jiný český snímek Masaryk.

Kompletní program Berlinale bychom měli znát 6. února. Samotná přehlídka pak začne o devět dní později.

Přečteno 2396x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Úvod k tématu Blízký východ

Nový Dhont i Svatý pavouk. Be2Can promítne výběr z festivalů

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI


DALŠÍ Z RUBRIKY

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Momentální fascinace a králičí nory / Editorial 145

Australská kriminální historie Justina Kurzela

Mezi konceptem a zvnitřněním aneb Jak zdokumentovat masakr

Temným lesem do hlubin / Noirové vraždy v současných severských seriálech

Místo zločinu Česko / Televizní podoby true crime

True Crime / Úvod

True crime / Fascinace zločinem jako součást zábavy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový CINEPUR s tématem True Crime

Anketa / Nejlepší filmy roku 2022

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)