Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

68. Berlinale

68. Berlinale

událost týdne / Redakce / 6. 2. 2018

Prestižní filmový festival Berlinale zahájí letošní ročník ve čtvrtek 15. února. Přehlídku slavnostně otevře animovaný snímek Wese Andersona Psí ostrov, který zároveň bude součástí hlavní soutěžní sekce.

Do mezinárodní berlínské soutěže se letos po kratší pauze vrací několik tvůrců: Małgorzata Szumowská s filmem Twarz, Alexej German mladší s životopisným dramatem Dovlatov, Benoit Jacquot s thrillerem Eva nebo Gus Van Sant s černou komedií Don't Worry, He Won’t Get Far on Foot. Nejostřeji sledovaným německým filmem v hlavní soutěži bude historické drama Transit režiséra Christiana Petzolda. Mezi soutěžními filmy je také koprodukční snímek s českou účastí, Touch Me Not rumunské režisérky Adiny Pintilie.

Mimo soutěž se v hlavní sekci představí například Steven Soderbergh se svým nízkorozpočtovým thrillerem Unsane nebo brazilský filmař José Padilha s dokudramatem 7 Days in Entebbe.

Českou kinematografii na Berlinale zastoupí dokumentární snímek Až přijde válka režiséra a novináře Jana Geberta, který zahájí vedlejší soutěž Panorama Dokumente. V sekci Berlinale Special se bude promítat snímek Tlumočník režiséra Martina Šulíka, v němž jednu z hlavních rolí ztvárnil Jiří Menzel.

Vedlejší sekce Forum, která svým programem dlouhodobě vytváří náročnější, více uměleckou alternativu hlavnímu berlínskému programu, představí nové filmy řady uznávaných světových auteurů. Svůj další fotbalový dokument zde uvede rumunský režisér Corneliu Porumboiu, výstřední snímek Madeline's Madeline tu představí americká nezávislá filmařka Josephine Decker. K vidění budou také novinka Sergeje Loznicy, další snímek korejského režiséra Hong Sang-sooa nebo nová spolupráce Guye Maddina s Evanem Johnsonem a jeho bratrem Galenem.

Po festivalu v Rotterdamu, který uzavřel svůj program během prvního únorového víkendu, se Berlinale rovněž postaví čelem hojně diskutované mezinárodní kampani #MeToo. Problému sexismu a zneužívání žen se bude věnovat několik diskuzí. Podle ředitele berlínského festivalu Dietera Kosslicka navíc kampaň ovlivnila i dramaturgický výběr filmů. Několik snímků prý muselo být z programu vyřazeno poté, co se jejich tvůrci sami přiznali, že jsou součástí problému.

68. Berlinale potrvá do neděle 25. února. O vítězných filmech rozhodne mezinárodní porota vedená německým režisérem Tomem Tykwerem.

Přečteno 1373x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
4 /1

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #127

#127

únor 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

East Doc Platform

La Película

Festival Eigasai

Festival krátkých filmů Praha

Scandi 2020

Darujte Cinepur pod stromeček

PAF Olomouc

Festival francouzského filmu


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Chcete studovat film? Filmová studia FF UK prodloužila termín přijímaček

Jak filmový průmysl reaguje na pandemickou krizi?

Co sledovat v karanténě? Tipy na filmy a seriály online

HBO připravuje seriál podle úspěšné videohry The Last of Us

East Doc Platform


RUBRIKY

anketa (25) / český film (93) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / distribuce (1) / dvd (121) / editorial (101) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (1) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (120) / komiks (10) / kritika (832) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (762) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (113) / rozhovor (165) / scénář (4) / soundtrack (48) / téma (919) / televize (107) / tisková zpráva (1) / událost týdne (252) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (65) / web (42) / zoom (160)