Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Jeden svět 2019

Jeden svět 2019

událost týdne / Redakce / 4. 3. 2019

Od středy 6. března bude v Praze probíhat jednadvacátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Heslem letošní přehlídky je Bezpečná blízkost, což odkazuje k ústřednímu tématu identity a jejích různých podob v globalizovaném světě 21. století.

S tématem identity bude spojený i zahajovací film Jednoho světa. Bohové z Molenbeeku sledují životy tří kamarádů z bruselské čtvrti Molenbeek, o níž se v médiích píše jako o domovu islámských radikálů. Ačkoli každý z nich pochází z jiných náboženských poměrů, společně se snaží nalézt odpovědi na otázky ohledně víry v toho správného Boha. Snímek ve velkém sálu Lucerny osobně uvede režisérka Reetta Huhtanen.

V Mezinárodní soutěži se představí dokumenty s výrazným autorským rukopisem. Scénický experiment Rekonstrukce Utøyi se pokouší novým způsobem zprostředkovat již několikrát zfilmované okolnosti útoku na norský letní tábor z roku 2011. Snímek Sakawa se odehrává v Ghaně, kde místní mladíci pomocí podvodných emailů a falešných identit klamou bohaté Američany a Evropany. Dánský dokumentarista Mads Brügger se spolu se švédským vyšetřovatelem vydává v Odloženém případu Hammarskjöld po stopách záhadné smrti bývalého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda, která je dodnes opředena množstvím konspiračních teorií.

Česká soutěž představí rekordní počet sedmi světových premiér. Dva vybrané filmy, Bratři Okamurovi a Reality, pocházejí z televizního cyklu Český žurnál. Začít znovu je portrétem sňatkového podvodníka Mirka a jeho poslední oběti Moniky. Protagonisty snímku Ještě nekončíme jsou aktivní senioři.

Do sekce Panorama dramaturgové zařadili dokumenty, které již zaznamenali úspěch na jiných světových festivalech. Sem patří například na Oscara nominovaný film Hale County ráno i večer, jenž portrétuje život afroamerické rodiny na jihu Spojených států. Dokument Ostrov hladových duchů zase ukazuje nelehkou situaci uprchlíků uvízlých v detenčním centru na australském Vánočním ostrově.

Součástí Jednoho světa jsou i projekty virtuální reality, které bude možné zažít v Centru současného umění DOX. Diváci a divačky tak mohou získat nový pohled na historické události nebo se dostat do stavů lidské mysli, které tradiční média nemohou uchopit – manických či šamanských vizí, mysl dítěte v lůně matky nebo do stavu mysli člověka poškozeného nehodou.

Přehled dalších celkem čtrnácti programových kategorií, včetně doprovodných akcí, uvádí Jeden svět na svých oficiálních stránkách. Poté, co festival 17. března skončí svoji hlavní část v Praze, bude pokračovat v regionech, a to až do 13. dubna 2019.

Přečteno 1110x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Devátý ročník Be2Can

2x Godard méně známý

Filmový festival Litoměřice

10. Noir Film Festival

75. Festival v Locarnu

15. Fest Anča v Žilině a ženy v animaci

75. filmový festival v Cannes

Kino na granicy od 29. 4.


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový Dhont i Svatý pavouk. Be2Can promítne výběr z festivalů

Devátý ročník Be2Can

2x Godard méně známý

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

10. Noir Film Festival


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1102) / mimo kino (191) / novinka (819) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (289) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)