Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Úvod k tématu: Současný český seriál

Úvod k tématu: Současný český seriál

téma: Současný český seriál / Lukáš Skupa / 13. 6. 2019

Veškerá česky zacílená témata, která se v minulých letech objevila v Cinepuru, byla spojená s kinematografií. Současný český televizní seriál dosud stál stranou větší pozornosti Cinepuru a patrně se není příliš čemu divit. Zatímco v mezinárodním měřítku se v předešlých dekádách dynamicky vyvíjel či proměňoval, původní domácí produkce působila strnule, jako by se v ní dlouhodoběji nic moc zásadního nedělo (až na konkrétní výjimky, které dostaly prostor i v jiných rubrikách Cinepuru). Samostatné téma věnované českému televiznímu seriálu nasazujeme aktuálně právě proto, že se dojem této nerelevantnosti začíná pomalu, ale jistě rozplývat. Jen za poslední rok vzbudilo několik seriálů výrazný kritický a mnohdy i divácký ohlas – Most! a Zkáza Dejvického divadla, minisérie Vodník nebo televizní snímek Dukla 61.

Neměli bychom se však jenom kochat těmito úspěchy, které strhávají pozornost jako nejlákavější zboží z výkladní skříně. Pohlédneme-li za sklo dál, zjistíme, že české televizní prostředí se potýká s řadou často vleklých problémů, jež se později odrážejí i v celkovém profilu tvorby: od podfinancování projektů, přes stále konzervativní představy o publiku a jeho preferencích nebo neochotu riskovat, až třeba k otázce generačního oživení a potřebám změn v rozhodujících kompetencích. Ať už jde o veřejnoprávní a soukromé vysílatele či o on-line platformy, všude se v různé míře podepisuje vliv těchto a jiných problémů. I když následující příspěvky vesměs souzní s názorem o pozvolna se zvyšující úrovni české televizní tvorby, zároveň se dotýkají zmiňovaných zákulisních komplikací. Navzdory optimismu tak upozorňují na přetrvávající limity. Reflektují produkci odlišných televizních stanic a věnují se nikoli pouze dílům sklízejícím jednoznačný obdiv. U oceňovaných pořadů například zase vyjadřují určitou relativitu jejich úspěchu v porovnání se zahraničními protějšky.

Začínáme rozsáhlou anketou, která nechybí nikdy, když se v tématu zabýváme českým fenoménem. Tvůrci, producenti nebo odborníci spjatí s televizním prostředím v ní i otevřeně kriticky komentují současný stav domácích televizí a jejich programové náplně. Studie Jaroslava Pinkase pak porovnává seriál Svět pod hlavou s jeho původním britským vzorem Life on Mars a dospívá ke zjištění, že reprezentaci minulosti pojímá česká televizní fikce stále spíše konvenčně. Dorota Vašíčková výstižné shrnuje vývoj tuzemského on-line vysílání v posledních letech, a to na pozadí „vzestupu a pádu“ televize Stream, jež nedávno splynula s portálem Televize Seznam. Jana Jedličková se ve svém textu soustřeďuje na populární krimiseriály komerčních stanic Temný kraj či Mordparta z hlediska principu žánrové hybridizace, jež postupně proniká i do české televizní tvorby. Téma zakončuje rozhovor Martina Svobody s polským producentem a režisérem Dariuszem Jabłońským, který v české koprodukci momentálně natáčí realizačně ambiciózní krimi sérii Princip slasti. Zařazujeme ho jako příklad pohledu na české televizní (a filmové) prostředí zvenčí a také jako jistý protipól k rozhovoru s Janem Prušinovským, otištěnému v přední části čísla.

Přečteno 2275x

Článek vyšel v časopise Cinepur #123, červen 2019.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #143

#143

říjen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher


DALŠÍ Z RUBRIKY

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Nejlepší letošní seriál a kouzlo redakčního brainstormingu

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Nene / Krmení divého publika

Trojúhelník smutku / Škodolibá plavba společenskými hierarchiemi

Men / Pohanské mutace

Arvéd / Arvédova pouť do pekla


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie


RUBRIKY

anketa (31) / český film (118) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (118) / fenomén (83) / festival (116) / flashback (16) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (15) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1109) / mimo kino (191) / novinka (824) / pojem (36) / portrét (51) / profil (100) / reflexe (27) / report (149) / rozhovor (184) / scénář (4) / soundtrack (87) / téma (1025) / televize (134) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (173)

Cinepur #123 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #123, červen 2019

Z obsahu tištěného čísla:

Televize v přerodu / Anketa o českém televizním prostředí a tvorbě (Lukáš Skupa, téma)

Bumtarata bum bum bum / The Beach Bum (Ondřej Pavlík, kritika)

Minulost jako trauma – už zase / Návrat do minulosti ve Světě pod hlavou (Jaroslav Pinkas, téma)

Mládeži, rozchod / Genesis (Tomáš Gruntorád, kritika)

Co odnesly proudy Streamu / (Ne)specifická česká on-line seriálová produkce (Dorota Vašíčková, téma)

Úvod k tématu: Současný český seriál (Lukáš Skupa, téma)

+ více...