Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Locarno72

Locarno72

událost týdne / Redakce / 5. 8. 2019

Tuto středu 7. srpna začne ve švýcarském Locarnu 72. ročník tamního mezinárodního filmového festivalu. Půjde o první ročník pod vedením nové umělecké ředitelky Lili Hinstin, která na této pozici vystřídala Carla Chatriana.

V hlavní soutěži se představí například novinka režiséra Rúnara Rúnarssona s názvem Bergmál (Echo), která skrze více než padesát krátkých scén načrtává portrét života na současném Islandu. Locarno se v posledních letech stalo také místem, které pro festivalovou scénu objevilo mladé bulharské tvůrce. Ty bude letos zastupovat dvojice Mina Mileva a Vesela Kazakova, která v soutěži uvede imigrantské drama Cat in the Wall. V režisérské dvojici vznikal i německý film Das freiwillige Jahr, který spolu natočili Ulrich Köhler a Henner Winckler. Taneční umělecký snímek Les Enfants d’Isadora v locarnské soutěži představí mladý francouzský filmař Damien Manivel. A chybět nebude ani portugalský auteur Pedro Costa, jehož snímek Vitalina Varela je zřejmě nejočekávanějším soutěžním titulem.

Jeden snímek s českou koprodukční účastí se objeví ve vedlejší soutěžní sekci Cineasti del presente. Je jím film Oroslav slovinského režiséra Matjaže Ivanišina, který z několika perspektiv vypráví příběh dvou bratrů. Na filmu se podílela česká společnost i/o post, v jejímž portfoliu je mimo jiné i snímek Hmyz Jana Švankmajera nebo Křižáček Václava Kadrnky.

Stranou soutěžních výběrů uvede svůj nový film Wilcox uznávaný kanadský režisér Denis Côté, pro nějž jde letos už o druhou premiéru na významných světových festivalech.

Retrospektivní sekci Locarno věnuje americkému filmaři Johnu Watersovi, jenž proslul provokativní campovou tvorbou. Waters zároveň převezme čestného Zlatého leoparda za přínos světové kinematografii. Mezi významnými hosty letošního ročníku bude také herečka Hillary Swank nebo německý herec Bruno Ganz.

Předsedkyní mezinárodní poroty je letos francouzská filmařka Catherine Breillat. O tom, které filmy získají hlavní ceny, se rozhodne v sobotu 17. srpna, kdy také festival skončí.

Přečteno 282x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #126

#126

prosinec 2019DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Festival Eigasai

Festival krátkých filmů Praha

Scandi 2020

Darujte Cinepur pod stromeček

PAF Olomouc

Festival francouzského filmu

Feinkošt

Aussie & Kiwi Film Fest


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Festival Eigasai

Ve středu začíná festival krátkometrážních snímků v Praze

Konec seriálu Mindhunter? Třetí řadu Netflix odložil na neurčito

Festival krátkých filmů Praha

Z Parazita bude minisérie, Pon Džun-ho o projektu jedná s HBO


RUBRIKY

anketa (24) / český film (90) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (100) / fenomén (73) / festival (88) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (119) / komiks (10) / kritika (823) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (751) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (112) / rozhovor (164) / scénář (4) / soundtrack (47) / téma (912) / televize (106) / tisková zpráva (1) / událost týdne (250) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (64) / web (42) / zoom (159)