Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

23. MFDF Ji.hlava

23. MFDF Ji.hlava

událost týdne / Redakce / 14. 10. 2019

Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne na tři sta dokumentů z celého světa. Premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla.

Letošní ročník Ji.hlavy zastřeší téma Ekologie, které se objeví v některých filmech a ovlivní téma diskuzí, ale zasáhne také do organizace festivalu. S cílem proměnit chování pořadatelů, filmařů a diváků zřídil festival novou funkci ekologického ombudsmana, kterou bude zastávat aspirující environmentální filozof a aktivista v otázkách udržitelnosti Ľuboš Slovák. Ji.hlava tak začne s odstraňováním jednorázových plastů nebo zavede vegetariánské rauty z lokálních potravin.

Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové, kterou takto zachytil režisér filmu Ayka Sergej Dvorcevoj. Ukrajinskému režisérovi zároveň festivalu věnuje celou retrospektivní sekci. Ve filmovém programu se ženské téma objeví například ve filmové eseji o ženské identitě německé režisérky Pii Hellenthal (Pátrání po Evě), ve snímku o znásilnění Bez postihu francouzské režisérky Alexe Poukine nebo v dokumentu Nedotknutelný o světoznámé kauze Harveyho Weinsteina britské režisérky Ursuly Macfarlane. Ji.hlava dále uspořádá poctu slovenské režisérce Márii Rumanové, která před pár měsíci tragicky zemřela.

Nedílnou součástí jihlavského festivalu jsou i tradiční soutěžní sekce, které představí výběr nových českých i zahrančních dokumentů. V ostře sledované domácí sekci Česká radost bude soutěžit celkem jednadvacet snímků, z nichž některé již měly světovou premiéru na zahraničních přehlídkách. To platí například pro film Sólo Artemia Benkiho, který soutěžil v paralelní sekci ACID festivalu v Cannes, nebo pro filmy, jež se dostaly do programu švýcarské přehlídky Visions du Réel: Kiruna - překrásný svět režisérky Grety Stocklassy a hudební dokument The Sound is Innocent režisérky Johany Ožvold. Chybět nebude ani novinka Filipa Remundy, film FREM VIery Čákanyové, Jaroslav Kučera Deník Jakuba Felcmana, Morava, krásná zem III Petra Šprincla, Soud nad českou cestou Roberta Sedláčka nebo Viva video, video viva Adély Komrzý.

Český film Kiruna se objeví také v mezinárodní soutěžní sekci Opus Bonum, jejímž jediným porotcem letos bude známý rumunský režisér Cristi Puiu. V sekci se dále představí francouzský film Život a smrt Óscara Péreze, britský dokument o krajní pravici Stále živá nebo švýcarské Pašije - Mezi revoltou a rezignací Christiana Labharta.

Ji.hlava se letos uskuteční ve dnech 24: - 29. října. Více informací na oficiálních stránkách festivalu.

Přečteno 564x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #134

#134

duben 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

K Cinepuru 500 filmů zdarma!

Ozvěny Ji.hlava

Berlinale 2021

SCANDI 2021 online

Darujte Cinepur pod stromeček

BRNO16

Juniorfest

3Kino Fest


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

FAMUFEST oživí unikátní prostory v centru Prahy

K Cinepuru 500 filmů zdarma!

Novinky z Cannes: Spike Lee v porotě a ekologická daň

Ozvěny Ji.hlava

Berlinale 2021


RUBRIKY

anketa (27) / český film (107) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (108) / fenomén (79) / festival (97) / flashback (8) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (5) / kauza (33) / kniha (126) / kritika (1005) / mimo kino (183) / novinka (794) / pojem (36) / portrét (43) / profil (91) / reflexe (25) / report (121) / rozhovor (171) / scénář (4) / soundtrack (78) / téma (967) / televize (118) / událost týdne (270) / videohra (74) / web (43) / zoom (167)