Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

23. MFDF Ji.hlava

23. MFDF Ji.hlava

událost týdne / Redakce / 14. 10. 2019

Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne na tři sta dokumentů z celého světa. Premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla.

Letošní ročník Ji.hlavy zastřeší téma Ekologie, které se objeví v některých filmech a ovlivní téma diskuzí, ale zasáhne také do organizace festivalu. S cílem proměnit chování pořadatelů, filmařů a diváků zřídil festival novou funkci ekologického ombudsmana, kterou bude zastávat aspirující environmentální filozof a aktivista v otázkách udržitelnosti Ľuboš Slovák. Ji.hlava tak začne s odstraňováním jednorázových plastů nebo zavede vegetariánské rauty z lokálních potravin.

Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové, kterou takto zachytil režisér filmu Ayka Sergej Dvorcevoj. Ukrajinskému režisérovi zároveň festivalu věnuje celou retrospektivní sekci. Ve filmovém programu se ženské téma objeví například ve filmové eseji o ženské identitě německé režisérky Pii Hellenthal (Pátrání po Evě), ve snímku o znásilnění Bez postihu francouzské režisérky Alexe Poukine nebo v dokumentu Nedotknutelný o světoznámé kauze Harveyho Weinsteina britské režisérky Ursuly Macfarlane. Ji.hlava dále uspořádá poctu slovenské režisérce Márii Rumanové, která před pár měsíci tragicky zemřela.

Nedílnou součástí jihlavského festivalu jsou i tradiční soutěžní sekce, které představí výběr nových českých i zahrančních dokumentů. V ostře sledované domácí sekci Česká radost bude soutěžit celkem jednadvacet snímků, z nichž některé již měly světovou premiéru na zahraničních přehlídkách. To platí například pro film Sólo Artemia Benkiho, který soutěžil v paralelní sekci ACID festivalu v Cannes, nebo pro filmy, jež se dostaly do programu švýcarské přehlídky Visions du Réel: Kiruna - překrásný svět režisérky Grety Stocklassy a hudební dokument The Sound is Innocent režisérky Johany Ožvold. Chybět nebude ani novinka Filipa Remundy, film FREM VIery Čákanyové, Jaroslav Kučera Deník Jakuba Felcmana, Morava, krásná zem III Petra Šprincla, Soud nad českou cestou Roberta Sedláčka nebo Viva video, video viva Adély Komrzý.

Český film Kiruna se objeví také v mezinárodní soutěžní sekci Opus Bonum, jejímž jediným porotcem letos bude známý rumunský režisér Cristi Puiu. V sekci se dále představí francouzský film Život a smrt Óscara Péreze, britský dokument o krajní pravici Stále živá nebo švýcarské Pašije - Mezi revoltou a rezignací Christiana Labharta.

Ji.hlava se letos uskuteční ve dnech 24: - 29. října. Více informací na oficiálních stránkách festivalu.

Přečteno 335x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #127

#127

únor 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

East Doc Platform

La Película

Festival Eigasai

Festival krátkých filmů Praha

Scandi 2020

Darujte Cinepur pod stromeček

PAF Olomouc

Festival francouzského filmu


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Chcete studovat film? Filmová studia FF UK prodloužila termín přijímaček

Jak filmový průmysl reaguje na pandemickou krizi?

Co sledovat v karanténě? Tipy na filmy a seriály online

HBO připravuje seriál podle úspěšné videohry The Last of Us

East Doc Platform


RUBRIKY

anketa (25) / český film (93) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / distribuce (1) / dvd (121) / editorial (101) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (1) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (120) / komiks (10) / kritika (832) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (762) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (113) / rozhovor (165) / scénář (4) / soundtrack (48) / téma (919) / televize (107) / tisková zpráva (1) / událost týdne (252) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (65) / web (42) / zoom (160)