Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Aussie & Kiwi Film Fest

Aussie & Kiwi Film Fest

událost týdne / Redakce / 1. 11. 2019

Divácky i mezinárodně nejúspěšnější současné snímky Austrálie, Nového Zélandu a Pacifiku představí od 1. do 6. listopadu v pražských kinech festival Aussie & Kiwi Film Fest. Programem přehlídky filmů a kultury protinožců se prolíná téma svoboda v souvislosti s výročím 30 let od pádu komunistického bloku v Evropě. Festival ve velkém sále Lucerny slavnostně zahájí aboriginská zpěvačka Jessie Lloyd a snímek Dámy v černém.

Komediální drama Bruce Beresforda Dámy v černém, které v Austrálii získalo ceny kritiky za nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší hudbu a kostýmy, se odehrává v Sydney 50. let 20. století. Zdánlivě obyčejný příběh několika prodavaček v černé uniformě ve skutečnosti ukazuje výraznou proměnu země, která přijímala migranty z celého světa a která z toho čerpá dodnes. Komedie o tom, jaké předsudky měli (a stále mají) Evropané o Austrálii a Australané o Evropanech, a jak se s nimi vypořádat na obou stranách. Před projekcí vystoupí zpěvačka Jessie Lloyd s aboriginskýmisionářskými písněmi. V kavárně Lucerna diváci uvidí fotografickou výstavu Havel na Novém Zélandu z oficiální Pacifické cesty prvního polistopadového prezidenta, kterou v roce 1995 zaznamenal fotograf Jiří Jírů.

Výrazné herecké výkony Hugo Weawinga, Terence Stampa a Guye Pearce, okázalé kabaretní kostýmy oceněné Oscarem a populární melodie. Hvězda archivu australské kinematografie, která letos oslavila 25 let od uvedení. Dobrodružství Priscilly, královny pouště - road movie o cestě travesty umělců australským outbackem s famózními kabaretními čísly se stalo kultovním snímkem nejen v LGBT komunitě. Vizualita filmu s autobusem a obřím střevícem byla v roce 2000 použita při závěrečném ceremoniálu na LOH v Sydney, v roce 2006 vznikla muzikálová adaptace. Projekci filmu uvede tematické vystoupení travesty Hanky Panky Show ve velkém sále Lucerny v sobotu 2.11.

Snímek Neutonout, který na Berlinale získal Cenu ekumenické poroty a nominace na Cenu za nejlepší debut nebo Filmovou cenu Amnesty International, divákům představí těžký osud čtrnáctiletého Chakry z Kambodži. V touze za lepším životem odchází z rodné vesnice, brzy je ale chycen do pasti pašeráků s lidmi a prodán do otroctví na thajskou rybářskou loď. Australský režisér zobrazil brutální, ale pravdivý popis nucených prací v mořích jihovýchodní Asie. Jeho film je vášnivé svědectví o sociální nespravedlnosti a zároveň šokující výpověď o chlapci, jehož lidskost prochází náročnou zkouškou. Po projekci filmu v kině Atlas 4. listopadu následuje debata "Jak osvobodit novodobé otroky?" - moderátor Michael Rozsypal z Českého rozhlasu Plus bude mluvit s odborníky z organizace La Strada ČR a Ústavu mezinárodních vztahů.

Šest festivalových projekcí proběhne v kině Národního filmového archivu – Ponrepo. Pozornost k ženskému elementu ve filmu poutá snímek devíti pacifických režisérek Vai. Aktuální téma ochrany životního prostředí představuje snímek s Geoffrey Rushem Chlapec a pelikán. K vidění bude také archivní novozélandské drama Mauri a festival zakončí muzikálový příběh Narcisy.

Více informací na oficiálním webu festivalu.

Přečteno 171x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #127

#127

únor 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

La Película

Festival Eigasai

Festival krátkých filmů Praha

Scandi 2020

Darujte Cinepur pod stromeček

PAF Olomouc

Festival francouzského filmu

Feinkošt


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Martin McDonagh připravuje film o jednom pokaženém přátelství

Marhoul chystá anglickojazyčný film o senátorovi McCarthym

La Película

Berlinale uvede nového Petzolda, Ferraru i Kelly Reichardt

Festival Eigasai


RUBRIKY

anketa (25) / český film (92) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / distribuce (1) / dvd (121) / editorial (101) / fenomén (73) / festival (89) / flashback (1) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (120) / komiks (10) / kritika (832) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (754) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (113) / rozhovor (165) / scénář (4) / soundtrack (48) / téma (919) / televize (107) / tisková zpráva (1) / událost týdne (251) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (65) / web (42) / zoom (160)