Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Aussie & Kiwi Film Fest

Aussie & Kiwi Film Fest

událost týdne / Redakce / 1. 11. 2019

Divácky i mezinárodně nejúspěšnější současné snímky Austrálie, Nového Zélandu a Pacifiku představí od 1. do 6. listopadu v pražských kinech festival Aussie & Kiwi Film Fest. Programem přehlídky filmů a kultury protinožců se prolíná téma svoboda v souvislosti s výročím 30 let od pádu komunistického bloku v Evropě. Festival ve velkém sále Lucerny slavnostně zahájí aboriginská zpěvačka Jessie Lloyd a snímek Dámy v černém.

Komediální drama Bruce Beresforda Dámy v černém, které v Austrálii získalo ceny kritiky za nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší hudbu a kostýmy, se odehrává v Sydney 50. let 20. století. Zdánlivě obyčejný příběh několika prodavaček v černé uniformě ve skutečnosti ukazuje výraznou proměnu země, která přijímala migranty z celého světa a která z toho čerpá dodnes. Komedie o tom, jaké předsudky měli (a stále mají) Evropané o Austrálii a Australané o Evropanech, a jak se s nimi vypořádat na obou stranách. Před projekcí vystoupí zpěvačka Jessie Lloyd s aboriginskýmisionářskými písněmi. V kavárně Lucerna diváci uvidí fotografickou výstavu Havel na Novém Zélandu z oficiální Pacifické cesty prvního polistopadového prezidenta, kterou v roce 1995 zaznamenal fotograf Jiří Jírů.

Výrazné herecké výkony Hugo Weawinga, Terence Stampa a Guye Pearce, okázalé kabaretní kostýmy oceněné Oscarem a populární melodie. Hvězda archivu australské kinematografie, která letos oslavila 25 let od uvedení. Dobrodružství Priscilly, královny pouště - road movie o cestě travesty umělců australským outbackem s famózními kabaretními čísly se stalo kultovním snímkem nejen v LGBT komunitě. Vizualita filmu s autobusem a obřím střevícem byla v roce 2000 použita při závěrečném ceremoniálu na LOH v Sydney, v roce 2006 vznikla muzikálová adaptace. Projekci filmu uvede tematické vystoupení travesty Hanky Panky Show ve velkém sále Lucerny v sobotu 2.11.

Snímek Neutonout, který na Berlinale získal Cenu ekumenické poroty a nominace na Cenu za nejlepší debut nebo Filmovou cenu Amnesty International, divákům představí těžký osud čtrnáctiletého Chakry z Kambodži. V touze za lepším životem odchází z rodné vesnice, brzy je ale chycen do pasti pašeráků s lidmi a prodán do otroctví na thajskou rybářskou loď. Australský režisér zobrazil brutální, ale pravdivý popis nucených prací v mořích jihovýchodní Asie. Jeho film je vášnivé svědectví o sociální nespravedlnosti a zároveň šokující výpověď o chlapci, jehož lidskost prochází náročnou zkouškou. Po projekci filmu v kině Atlas 4. listopadu následuje debata "Jak osvobodit novodobé otroky?" - moderátor Michael Rozsypal z Českého rozhlasu Plus bude mluvit s odborníky z organizace La Strada ČR a Ústavu mezinárodních vztahů.

Šest festivalových projekcí proběhne v kině Národního filmového archivu – Ponrepo. Pozornost k ženskému elementu ve filmu poutá snímek devíti pacifických režisérek Vai. Aktuální téma ochrany životního prostředí představuje snímek s Geoffrey Rushem Chlapec a pelikán. K vidění bude také archivní novozélandské drama Mauri a festival zakončí muzikálový příběh Narcisy.

Více informací na oficiálním webu festivalu.

Přečteno 355x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #132

#132

prosinec 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

SCANDI 2021 online

Darujte Cinepur pod stromeček

BRNO16

Juniorfest

3Kino Fest

Ostrava Kamera Oko

77. MFF Benátky

Noir Film Festival


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

SCANDI 2021 online

Darren Aronofsky natočí film o přejídajícím se tlouštíkovi

Lars Von Trier se vrací do Království, natočí třetí sezónu

Darujte Cinepur pod stromeček

BRNO16


RUBRIKY

anketa (25) / český film (104) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (106) / fenomén (73) / festival (96) / flashback (6) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (3) / kauza (33) / kniha (125) / kritika (990) / mimo kino (164) / nekrolog (1) / novinka (790) / objev (2) / pojem (36) / portrét (18) / profil (112) / reflexe (25) / report (119) / rozhovor (169) / scénář (4) / soundtrack (52) / téma (953) / televize (113) / událost týdne (267) / videohra (70) / web (42) / zoom (165)