Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Aussie & Kiwi Film Fest
událost týdne / Redakce / 1. 11. 2019
Divácky i mezinárodně nejúspěšnější současné snímky Austrálie, Nového Zélandu a Pacifiku představí od 1. do 6. listopadu v pražských kinech festival Aussie & Kiwi Film Fest. Programem přehlídky filmů a kultury protinožců se prolíná téma svoboda v souvislosti s výročím 30 let od pádu komunistického bloku v Evropě. Festival ve velkém sále Lucerny slavnostně zahájí aboriginská zpěvačka Jessie Lloyd a snímek Dámy v černém.
Komediální drama Bruce Beresforda Dámy v černém, které v Austrálii získalo ceny kritiky za nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší hudbu a kostýmy, se odehrává v Sydney 50. let 20. století. Zdánlivě obyčejný příběh několika prodavaček v černé uniformě ve skutečnosti ukazuje výraznou proměnu země, která přijímala migranty z celého světa a která z toho čerpá dodnes. Komedie o tom, jaké předsudky měli (a stále mají) Evropané o Austrálii a Australané o Evropanech, a jak se s nimi vypořádat na obou stranách. Před projekcí vystoupí zpěvačka Jessie Lloyd s aboriginskýmisionářskými písněmi. V kavárně Lucerna diváci uvidí fotografickou výstavu Havel na Novém Zélandu z oficiální Pacifické cesty prvního polistopadového prezidenta, kterou v roce 1995 zaznamenal fotograf Jiří Jírů.
Výrazné herecké výkony Hugo Weawinga, Terence Stampa a Guye Pearce, okázalé kabaretní kostýmy oceněné Oscarem a populární melodie. Hvězda archivu australské kinematografie, která letos oslavila 25 let od uvedení. Dobrodružství Priscilly, královny pouště - road movie o cestě travesty umělců australským outbackem s famózními kabaretními čísly se stalo kultovním snímkem nejen v LGBT komunitě. Vizualita filmu s autobusem a obřím střevícem byla v roce 2000 použita při závěrečném ceremoniálu na LOH v Sydney, v roce 2006 vznikla muzikálová adaptace. Projekci filmu uvede tematické vystoupení travesty Hanky Panky Show ve velkém sále Lucerny v sobotu 2.11.
Snímek Neutonout, který na Berlinale získal Cenu ekumenické poroty a nominace na Cenu za nejlepší debut nebo Filmovou cenu Amnesty International, divákům představí těžký osud čtrnáctiletého Chakry z Kambodži. V touze za lepším životem odchází z rodné vesnice, brzy je ale chycen do pasti pašeráků s lidmi a prodán do otroctví na thajskou rybářskou loď. Australský režisér zobrazil brutální, ale pravdivý popis nucených prací v mořích jihovýchodní Asie. Jeho film je vášnivé svědectví o sociální nespravedlnosti a zároveň šokující výpověď o chlapci, jehož lidskost prochází náročnou zkouškou. Po projekci filmu v kině Atlas 4. listopadu následuje debata "Jak osvobodit novodobé otroky?" - moderátor Michael Rozsypal z Českého rozhlasu Plus bude mluvit s odborníky z organizace La Strada ČR a Ústavu mezinárodních vztahů.
Šest festivalových projekcí proběhne v kině Národního filmového archivu – Ponrepo. Pozornost k ženskému elementu ve filmu poutá snímek devíti pacifických režisérek Vai. Aktuální téma ochrany životního prostředí představuje snímek s Geoffrey Rushem Chlapec a pelikán. K vidění bude také archivní novozélandské drama Mauri a festival zakončí muzikálový příběh Narcisy.
Více informací na oficiálním webu festivalu.
Ohodnoťte článek
Zatím nikdo nehodnotil.
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
Darren Aronofsky natočí film o přejídajícím se tlouštíkovi
RUBRIKY
anketa (25) / český film (104) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (106) / fenomén (73) / festival (96) / flashback (6) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (3) / kauza (33) / kniha (125) / kritika (990) / mimo kino (164) / nekrolog (1) / novinka (790) / objev (2) / pojem (36) / portrét (18) / profil (112) / reflexe (25) / report (119) / rozhovor (169) / scénář (4) / soundtrack (52) / téma (953) / televize (113) / událost týdne (267) / videohra (70) / web (42) / zoom (165)