Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Online edice festivalu Visions du Réel uvede pět českých filmů

Online edice festivalu Visions du Réel uvede pět českých filmů

novinka / Redakce / 15. 4. 2020

Švýcarský festival dokumentárních filmů Visions du Réel se řadí mezi relativně početnou skupinu přehlídek, které svůj program vzhledem ke koronavirové krizi přesouvají na internet. Již od 17. dubna, tedy tohoto pátku, bude možné zhlédnout zdarma online velkou většinu titulů z letošní soutěžní i nesoutěžní selekce. S výjimkou sekce National, kterou si pustí pouze diváci v domovském Švýcarsku, bude program přístupný celosvětově. Na každý film se přitom bude moci podívat maximálně 500 diváků.

Visions du Réel letos mimo jiné uvede pět českých nebo koprodukčních snímků. V mezinárodní soutěži středometrážních a krátkých filmů se představí dokument Jan Jedlička: Stopy krajiny režiséra Petra Záruby. Snímek vypráví příběh výtvarníka, fotografa a experimentálního filmaře, který po roce 1968 emigroval z Československa do Švýcarska a zde znovu našel tvůrčí inspiraci. V téže sekci bude soutěžit také film Elišky Cílkové s názvem Pripyat Piano, který se soustředí na radioaktivním prachem pokryté klavíry v opuštěném městě Pripjať dodnes postiženém černobylskou havárií.

V nesoutěžní sekci Grand Angle bude mít světovou premiéru film Vlci na hranicích. V něm režisér Martin Páv sleduje kontroverze okolo přirozeného návratu vlků do oblasti severočeského Broumovska.

V sekci studentských krátkometrážních filmů bude soutěžit animovaný snímek M E Z E R Y režisérky Nory Štrbové z pražské FAMU. Film vychází z osobního příběhu autorky a jejího bratra, jenž onemocněl nádorem na mozku a přišel tak o svou paměť.

Do přehledové sekce Latitudes pak dramaturgové zařadili dokument Státní pohřeb režiséra Sergeje Loznici, který vznikl v holandsko-litevsko-české koprodukci. Film, na němž se za českou stranu podílely nutprodukce a Česká televize, ukazuje dosud neviděné záběry z pohřbu sovětského diktátora Josefa Stalina.

Kromě řady nových dokumentů z celého světa Visions du Réel nabídne také několik retrospektivních sekcí. Festival vzdá poctu významné francouzské autorce Claire Denis, od které budou k vidění zásadní hrané filmy Beau travail a Sama v Africe, raný snímek S'en fout la mort, ale také málo dostupné dokumenty: hudební dokument Man no Run, film Vers Mathilde o francouzské choreografce Mathilde Monnier a televizní dokument o Jacquesu Rivettovi.

Retrospektivní pocty se dočkají ještě dva výrazní autoři, brazilská dokumentaristka Petra Costa (Elena, Na hraně demokracie) a kanadský filmař Peter Mettler (např. filmy Stát se zvířetem, Gambling Gods and LSD).

Časové rozpětí, po které budou jednotlivé sekce divákům dostupné, se napříč sekcemi liší. Některé sekce se zpřístupní například až 24. nebo 25. dubna, jiné budou otevřené již od tohoto pátku. Více informací na oficiálním webu Visions du Réel.

Přečteno 2239x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
0.8 /6

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival

Festival v Litoměřících ukáže rituály

Nový Aronofsky i Panahi: Benátky oznámily soutěž

Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča

Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici

Porotě v Cannes bude předsedat herec Vincent Lindon

Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?, ptá se festival Kino na hranici


DALŠÍ Z RUBRIKY

Making Elvis Cool Again / Elvis

Kouzlo filmových manifestů / Editorial #142

Absurdní komedie z amerického Jihu / Moudrá krev Johna Hustona

Spontánní vynalézání filmu / Šindži Sómai

Nebeský běh přes překážky o vlastní duši / Neon White

Říkanky posedlého batolete / The Baby

Archiv pohyblivého obrazu / Mimo kino

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

2x Godard méně známý

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

10. Noir Film Festival

Snímek Terezy Nvotové Světlonoc zvítězil v Locarnu

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1102) / mimo kino (191) / novinka (818) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (288) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)