Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Online edice festivalu Visions du Réel uvede pět českých filmů

Online edice festivalu Visions du Réel uvede pět českých filmů

novinka / Redakce / 15. 4. 2020

Švýcarský festival dokumentárních filmů Visions du Réel se řadí mezi relativně početnou skupinu přehlídek, které svůj program vzhledem ke koronavirové krizi přesouvají na internet. Již od 17. dubna, tedy tohoto pátku, bude možné zhlédnout zdarma online velkou většinu titulů z letošní soutěžní i nesoutěžní selekce. S výjimkou sekce National, kterou si pustí pouze diváci v domovském Švýcarsku, bude program přístupný celosvětově. Na každý film se přitom bude moci podívat maximálně 500 diváků.

Visions du Réel letos mimo jiné uvede pět českých nebo koprodukčních snímků. V mezinárodní soutěži středometrážních a krátkých filmů se představí dokument Jan Jedlička: Stopy krajiny režiséra Petra Záruby. Snímek vypráví příběh výtvarníka, fotografa a experimentálního filmaře, který po roce 1968 emigroval z Československa do Švýcarska a zde znovu našel tvůrčí inspiraci. V téže sekci bude soutěžit také film Elišky Cílkové s názvem Pripyat Piano, který se soustředí na radioaktivním prachem pokryté klavíry v opuštěném městě Pripjať dodnes postiženém černobylskou havárií.

V nesoutěžní sekci Grand Angle bude mít světovou premiéru film Vlci na hranicích. V něm režisér Martin Páv sleduje kontroverze okolo přirozeného návratu vlků do oblasti severočeského Broumovska.

V sekci studentských krátkometrážních filmů bude soutěžit animovaný snímek M E Z E R Y režisérky Nory Štrbové z pražské FAMU. Film vychází z osobního příběhu autorky a jejího bratra, jenž onemocněl nádorem na mozku a přišel tak o svou paměť.

Do přehledové sekce Latitudes pak dramaturgové zařadili dokument Státní pohřeb režiséra Sergeje Loznici, který vznikl v holandsko-litevsko-české koprodukci. Film, na němž se za českou stranu podílely nutprodukce a Česká televize, ukazuje dosud neviděné záběry z pohřbu sovětského diktátora Josefa Stalina.

Kromě řady nových dokumentů z celého světa Visions du Réel nabídne také několik retrospektivních sekcí. Festival vzdá poctu významné francouzské autorce Claire Denis, od které budou k vidění zásadní hrané filmy Beau travail a Sama v Africe, raný snímek S'en fout la mort, ale také málo dostupné dokumenty: hudební dokument Man no Run, film Vers Mathilde o francouzské choreografce Mathilde Monnier a televizní dokument o Jacquesu Rivettovi.

Retrospektivní pocty se dočkají ještě dva výrazní autoři, brazilská dokumentaristka Petra Costa (Elena, Na hraně demokracie) a kanadský filmař Peter Mettler (např. filmy Stát se zvířetem, Gambling Gods and LSD).

Časové rozpětí, po které budou jednotlivé sekce divákům dostupné, se napříč sekcemi liší. Některé sekce se zpřístupní například až 24. nebo 25. dubna, jiné budou otevřené již od tohoto pátku. Více informací na oficiálním webu Visions du Réel.

Přečteno 1273x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
0.8 /6

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #130

#130

srpen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Bradley Cooper si zahraje v novince Paula Thomase Andersona

Festival v Benátkách zahájí italské manželské drama Lacci

Linklater pro Netflix vytváří animovaný film o přistání na Měsíci

V HBO vznikne seriálový remake Scén z manželského života

Ruben Östlund pokračuje v natáčení satiry na superbohaté

Další film Almodóvara a Penélope Cruz bude o paralelních matkách

Homemade na Netflixu představí karanténní kraťasy známých filmařů

Film Místo pro lásku připomene tragicky zesnulé běloruské filmaře


DALŠÍ Z RUBRIKY

Eastwood o Eastwoodovi

Víc než westernová revize / First Cow

Bradley Cooper si zahraje v novince Paula Thomase Andersona

Kniha o Pavlovi a Daně

Ondřej Šálek / Pochopení za každou cenu

Editorial 130: Kinematografie Hongkongu

Mezi žánry, přístupy a autory / Neviditelná legenda Corey Yuen

Falešní hráči hongkongské komedie / Filmy bratrů Huiových


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Bradley Cooper si zahraje v novince Paula Thomase Andersona

46. Letní filmová škola

Festival v Benátkách zahájí italské manželské drama Lacci

Linklater pro Netflix vytváří animovaný film o přistání na Měsíci

V HBO vznikne seriálový remake Scén z manželského života


RUBRIKY

anketa (25) / český film (98) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (104) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (4) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (1) / kauza (33) / kniha (123) / kritika (969) / mimo kino (162) / nekrolog (1) / novinka (775) / objev (2) / pojem (36) / portrét (16) / profil (110) / reflexe (25) / report (115) / rozhovor (167) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (939) / televize (110) / událost týdne (259) / videohra (68) / web (42) / zoom (163)