Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

událost týdne / Redakce / 16. 6. 2020

Duchařský dobrodružný film Extra Ordinary dnes zahájí 27. ročník Dnů evropského filmu. Rozpustilá komedie vypráví o instruktorce z autoškoly, která musí zkrotit nadpřirozenou moc rozpínající se po irském venkově. Debut Mikea Aherna a Endyho Loughmana posbíral ceny na mnoha žánrových sci-fi festivalech, v katalánském Sitgesu nebo v italském Terstu. Slavnostní zahájení DEF proběhe v pražské Lucerně a osobně se jej zúčastní irská velvyslankyně Cliona Manahan. Večerem diváky provede Lukáš Rumlena.

DEF se zaměřují výhradně na současný evropský film a letos představí přes čtyřicet filmů z téměř třiceti evropských zemí. V celkem šesti programových sekcích uvedou oceňované animované snímky, filmy pro mladší publikum, rodiny s dětmi i filmy starých mistrů. Doprovodný program pak reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology.

V sekci Hvězdy budou k vidění oceňované filmy z renomovaných světových festivalů. Mezi nimi například poslední karlovarský vítěz Otec, kontroverzemi obestřený polský Klér nebo Pinocchio italského režiséra Mattea Garroneho. Do sekce Strach a sny, kam patří i zahajovací film přehlídky, dramaturgové zařadili řeckou hororovou fantasy Propletení nebo stylizovaný film Hellhole belgického režiséra Base Devose. Filmy s ekologickou tematikou pak představí sekce K věci - Do divočiny. Zde se bude promítat film Až přijde oheň režiséra Olivera Laxeho, švýcarsko-francouzský film Po větru nebo oceňovaný snímek Space Dogs o přátelství dvou moskevských psů.

Vybrané projekce doplní také doprovodný program.. Po projekci filmu Space Dogs bude následovat debata s organizací Hlas zvířat, která se významně se zasadila o aktuálně schválenou novelu trestního zákoníku, která upravuje nedostatečnou legislativu v oblasti ochrany zvířat. Debaty se zúčastní také právnička Tereza Plická a jedna z ambasadorek DEF herečka Kateřina Hrachovcová. Po filmu Až přijde oheň reflektujícím problematiku sucha a požárů budou na toto téma diskutovat Elena Višnar Malinovská, vedoucí oddělení adaptace na klimatickou změnu, Evropská komise, Pavel Zahradníček - klimatolog a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny, AV ČR; člen týmu Intersucho, Romana Březovská - ministerský rada, MŽP.

Hlavní část programu se bude ve dnech 16. - 23. června konat v Praze, Brně a poprvé také v Ostravě. Následně se DEF přesunou v rámci festivalových ozvěn do dalších šesti měst.

Přečteno 434x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #131

#131

říjen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

BRNO16

Juniorfest

3Kino Fest

Ostrava Kamera Oko

77. MFF Benátky

Noir Film Festival

46. Letní filmová škola

Hudební filmy na DAFilms


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

BRNO16

Luca Guadagnino vyhlíží seriálový Návrat na Brideshead

3Kino Fest nabídne online středoevropské filmy i workshopy

Juniorfest

Juniorfest se přesouvá na web, nabídne filmy i živé přenosy


RUBRIKY

anketa (25) / český film (102) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (105) / fenomén (73) / festival (95) / flashback (5) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (2) / kauza (33) / kniha (124) / kritika (980) / mimo kino (163) / nekrolog (1) / novinka (788) / objev (2) / pojem (36) / portrét (17) / profil (111) / reflexe (25) / report (116) / rozhovor (168) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (946) / televize (112) / událost týdne (265) / videohra (69) / web (42) / zoom (164)