Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Čtyři podoby novodobého ženství ve filmu / Meryl Streep, Tilda Swinton, Cate Blanchett a Kate Winslet v ženských příbězích

téma: Film a feminismus / Stanislava Přádná / 8. 10. 2020

Herečky Meryl Streep, Tilda Swinton, Cate Blanchett a Kate Winslet modernizovaly tradiční hvězdnou ikoničnost. Nestandardními estetickými a fyzickými parametry odsunuly magazínovou hollywoodskou krásu a vnesly do interpretace svých postav osobité pojetí. U všech lze průběžně v typologii jejich filmových postav registrovat zřetelné formování ženského fenoménu – v modifikacích tradičního pojetí i v diverzním odklonu. Zúžený výběr čtyř hereček, na nichž chci demonstrovat téma ženského herectví ve filmu, je z mnoha ohledů nezbytný, ale i riskantní a diskutabilní: problematiku sice v jistém smyslu zprůhlední, ale zároveň i zjednodušuje. Záměrem textu však není kompletovat ani hierarchizovat, nýbrž zachytit v obrysech výrazné proměny feminity v průhledu do historie. I když hrdinky ve filmech, o nichž bude řeč, nejsou programově feministické, projevují se u nich emancipační tendence a i v limitech formátů autorského filmu nebo pravidel produkčních systémů zprostředkují závažné zprávy o ženském sebeuvědomění.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #131

Článek vyšel v časopise Cinepur #131, říjen 2020.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Chirurgický řez polskou společností / Corpus Christi (Janis Prášil, kritika) • V tempu zběsilého tápání / Luboš Kučera (Beata Mrazíková, profil) • Vzpomínky veterána genderových válek / České porevoluční feministické psaní o filmu (Kamil Fila, téma) • Oko, které se dívá / 77. MFF v Benátkách (Anna Kopecká, report) • (Tele)vize feminismu / Od emancipovaného konzumerismu k matriarchálnímu rebelství (Petra Chaloupková, téma) • Kde uvidíme covidí debuty? (Šimon Holý, kamera-pero) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #143

#143

říjen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher


DALŠÍ Z RUBRIKY

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Nejlepší letošní seriál a kouzlo redakčního brainstormingu

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Nene / Krmení divého publika

Trojúhelník smutku / Škodolibá plavba společenskými hierarchiemi

Men / Pohanské mutace

Arvéd / Arvédova pouť do pekla


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Woody Allen se obhajuje / K pamětem zneuctěného filmaře

Kniha o Pavlovi a Daně


RUBRIKY

anketa (31) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (118) / fenomén (83) / festival (116) / flashback (16) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (15) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1109) / mimo kino (191) / novinka (824) / pojem (36) / portrét (51) / profil (100) / reflexe (27) / report (149) / rozhovor (185) / scénář (4) / soundtrack (87) / téma (1025) / televize (134) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (173)