Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Tenkrát a dnes na Východě

téma / anketa: Postsovětské kino / Lukáš Skupa / 29. 7. 2021

V jakém stavu se nacházejí kinematografie zemí bývalého Sovětského svazu? Jaké jsou jejich přednosti a v čem naopak spočívají hlavní potíže? O své postřehy a zkušenosti se v exkluzivní anketě podělilo celkem patnáct osobností z řad filmových režisérů, producentů, kritiků či představitelů filmových institucí. Přehled to není zdaleka vyčerpávající, ale zajisté reprezentativní – záměrně jsme do něj zařadili kinematografie, jež v rámci Sovětského svazu patřily k nejvýznamnějším (Rusko, Ukrajina), nebo které zastupují „hlas“ konkrétního teritoria (tedy Gruzie za oblast Kavkazu, Kazachstán za středoasijský region či Lotyšsko za pobaltské státy). Mnoho oslovených osobností se přitom chtělo vyjádřit nejen k přítomnosti, ale i k minulému vývoji, jenž vedl k současné, mnohdy složité situaci ve filmovém průmyslu v jednotlivých zemích. Všichni zúčastnění odpovídali na následující otázky: 1/ Jak hodnotíte filmovou infrastrukturu ve vaší zemi z hlediska produkce, distribuce nebo zdrojů financování? Považujete ji za dostačující, nebo v ní spatřujete nějaké problémy? 2/ Jak hodnotíte domácí filmovou tvorbu z hlediska jejích uměleckých kvalit, ohlasu u domácího či zahraničního publika nebo mezinárodního úspěchu?

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #136

Článek vyšel v časopise Cinepur #136, srpen 2021.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Z venkovského učitele filmařem / Dmitrij Davydov a nová jakutská kinematografie (Andrej Chovanec, téma) • Elektrikáři i mluvící psi / Povedená „pětiletka“ lotyšské animace (Eliška Děcká, téma) • Karlovo zbytečné hledání / Jak Bůh hledal Karla (Martin Svoboda, kritika) • Hranice, kterou nesmíš překročit / Rozhovor s Viktorem Kosakovským (Kamila Dolotina, rozhovor) • K čemu vlastně je artový film? (Olmo Omerzu, kamera-pero) • Vydolovat dobrý příběh / Nová šichta (Martin Šrajer, kritika) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #143

#143

říjen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher


DALŠÍ Z RUBRIKY anketa

Nejlepší filmy roku 2021 podle čtenářů Cinepuru

Nejlepší filmy roku 2021

Třeba nakonec narostou křídla / Rok 2020 v kinematografii

Nejlepší filmy roku 2020

To nejlepší z fantasy

Jak se daří debutantům ve střední Evropě?

Přelomová léta české kinematografie

Top 3 z Netflixu


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie


RUBRIKY

anketa (31) / český film (118) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (118) / fenomén (83) / festival (116) / flashback (16) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (15) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1109) / mimo kino (191) / novinka (824) / pojem (36) / portrét (51) / profil (100) / reflexe (27) / report (149) / rozhovor (184) / scénář (4) / soundtrack (87) / téma (1025) / televize (134) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (173)