Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Co si nenechat ujít na LFŠ. Tipy redaktorů Cinepuru
novinka / festival / Redakce / 30. 7. 2021
Program letošní Letní filmové školy se rozprostírá od Polska po Mexiko, od Hollywoodu 40. let po Jiřinu Bohdalovou, od českého chcípáctví po německý expresionismus. Co si z něho vybrat a co nepřehlédnout? Redaktoři Cinepuru nabízejí každý svůj tip. LFŠ začíná 6. 8. a celý program je zde.
Malmkrog (r. Cristi Puiu, Bosna a Hercegovina, Rumunsko, Švédsko 2020)
Během pandemické izolace řada z nás divácky zlenivěla a přivykla komfortnímu domácímu sledování internetových videoték. Výbornou připomínku mnohdy protichůdných pocitů spojených s nepřetržitou kinoprojekcí přináší více než tří hodinový opus Malmkrog. Rumunský režisér Cristi Puiu v něm pokouší naši vytrvalost způsobem výsostně sofistikovaným, učenými disputacemi na věčná témata (válka, modernita, Bůh), decentralizovaným vyprávěním i mistrovskou inscenací kompozic a dialogů. Jedinečná možnost, jak na velkém plátně vidět jeden z nejlepších filmů loňského roku!
Ondřej Pavlík
Ochranné zbarvení (Kryzstof Zanussi, Polsko, 1976)
V rámci kinematografií východního Bloku se ta polská vzpouzela a vzpírala oficiálním dogmatům v kultuře už v 50. letech. A sovětská kulturní věrchuška je za to klepala přes prsty. Kino morálního neklidu o dvě dekády později bylo jen přirozenou evolucí vnitřního pnutí. Jedním z jeho vrcholů je drama Ochranné zbarvení režiséra Kryzstofa Zanussiho. V příběhu z letního soustředí studentů lingvistiky, v němž proti sobě stojí liberální a otevřený pedagog a manipulativní docent, Zanussi precizně a nemilosrdně nastoluje téma morální konformity v amorálním režimu a odhaluje vnitřní boje postav vědomých si vlastní zkorumpovanosti. Vyústění nemůže být jiné, než absurdní, stejně jako jejich realita. Téma stále živé.
Jindřiška Bláhová
Bébia, à mon seul désir (Juja Dobrachkous, Gruzie, 2021)
Z letošního programu LFŠ bych si vybral film Bébia, à mon seul désir. V poslední době se ve filmových kruzích mluví o „gruzínské nové vlně“, kterou z velké části tvoří nastupující generace mladých filmařek. V tématech jejich děl se prolínají osobní a velké dějiny, vyjadřují se k přítomným společenským problémům vlastní země nebo k otázkám gruzínských tradic ve vztahu k současnosti, což je také případ filmu režisérky Juji Dobrachkous. Její celovečerní debut navíc slibuje i vytříbený vizuální zážitek a je jen dalším potvrzením, že gruzínská kinematografie se právě ocitá v nejlepší kondici od rozpadu Sovětského svazu.
Lukáš Skupa
Drazí soudruzi (Andrej Končalovskij, Rusko, 2020)
Z programu LFŠ se nejvíc těším na nové drama Andreje Končalovského Drazí soudruzi. Snímek o zlomové fázi sovětských dějin, éru údajného „tání“ tvrdých poměrů v šedesátých letech. Děj zarámovaný událostí krvavého potlačení novočerkasského povstání dělníků v roce 1962 ukazuje, že pro tuto dobu bylo charakterističtější spíš otřesení dosavadních jistot a existenční zmatek. Černobílý, formálně strohý i uhrančivý film patří k nejoceňovanějším dílům loňské festivalové sezóny.
Antonín Tesař
Ohodnoťte článek
Aktuální hodnocení článku
0.5 /2
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY novinka
Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“
AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku
FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason
Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms
Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU
Mezipatra zkouší Prolomit ledy
Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim
Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest
DALŠÍ Z RUBRIKY festival
Kulantně extravagantní restart / 73. Berlinale
Cinefilní potěšení / Mezinárodní festival Clermont-Ferrand
Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest
Když si art podá ruku se žánrem / MFF Locarno 2022
Ročník zavřených očí / MFF Karlovy Vary
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)