Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Co si nenechat ujít na LFŠ. Tipy redaktorů Cinepuru

Co si nenechat ujít na LFŠ. Tipy redaktorů Cinepuru

novinka / festival / Redakce / 30. 7. 2021

Program letošní Letní filmové školy se rozprostírá od Polska po Mexiko, od Hollywoodu 40. let po Jiřinu Bohdalovou, od českého chcípáctví po německý expresionismus. Co si z něho vybrat a co nepřehlédnout? Redaktoři Cinepuru nabízejí každý svůj tip. LFŠ začíná 6. 8. a celý program je zde.

Malmkrog (r. Cristi Puiu, Bosna a Hercegovina, Rumunsko, Švédsko 2020)

Během pandemické izolace řada z nás divácky zlenivěla a přivykla komfortnímu domácímu sledování internetových videoték. Výbornou připomínku mnohdy protichůdných pocitů spojených s nepřetržitou kinoprojekcí přináší více než tří hodinový opus Malmkrog. Rumunský režisér Cristi Puiu v něm pokouší naši vytrvalost způsobem výsostně sofistikovaným, učenými disputacemi na věčná témata (válka, modernita, Bůh), decentralizovaným vyprávěním i mistrovskou inscenací kompozic a dialogů. Jedinečná možnost, jak na velkém plátně vidět jeden z nejlepších filmů loňského roku!

Ondřej Pavlík

Ochranné zbarvení (Kryzstof Zanussi, Polsko, 1976)

V rámci kinematografií východního Bloku se ta polská vzpouzela a vzpírala oficiálním dogmatům v kultuře už v 50. letech. A sovětská kulturní věrchuška je za to klepala přes prsty. Kino morálního neklidu o dvě dekády později bylo jen přirozenou evolucí vnitřního pnutí. Jedním z jeho vrcholů je drama Ochranné zbarvení režiséra Kryzstofa Zanussiho. V příběhu z letního soustředí studentů lingvistiky, v němž proti sobě stojí liberální a otevřený pedagog a manipulativní docent, Zanussi precizně a nemilosrdně nastoluje téma morální konformity v amorálním režimu a odhaluje vnitřní boje postav vědomých si vlastní zkorumpovanosti. Vyústění nemůže být jiné, než absurdní, stejně jako jejich realita. Téma stále živé.

Jindřiška Bláhová

Bébia, à mon seul désir (Juja Dobrachkous, Gruzie, 2021)

Z letošního programu LFŠ bych si vybral film Bébia, à mon seul désir. V poslední době se ve filmových kruzích mluví o „gruzínské nové vlně“, kterou z velké části tvoří nastupující generace mladých filmařek. V tématech jejich děl se prolínají osobní a velké dějiny, vyjadřují se k přítomným společenským problémům vlastní země nebo k otázkám gruzínských tradic ve vztahu k současnosti, což je také případ filmu režisérky Juji Dobrachkous. Její celovečerní debut navíc slibuje i vytříbený vizuální zážitek a je jen dalším potvrzením, že gruzínská kinematografie se právě ocitá v nejlepší kondici od rozpadu Sovětského svazu.

Lukáš Skupa

Drazí soudruzi (Andrej Končalovskij, Rusko, 2020)

Z programu LFŠ se nejvíc těším na nové drama Andreje Končalovského Drazí soudruzi. Snímek o zlomové fázi sovětských dějin, éru údajného „tání“ tvrdých poměrů v šedesátých letech. Děj zarámovaný událostí krvavého potlačení novočerkasského povstání dělníků v roce 1962 ukazuje, že pro tuto dobu bylo charakterističtější spíš otřesení dosavadních jistot a existenční zmatek. Černobílý, formálně strohý i uhrančivý film patří k nejoceňovanějším dílům loňské festivalové sezóny.

Antonín Tesař

Přečteno 1982x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
0.5 /2

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest


DALŠÍ Z RUBRIKY festival

Kulantně extravagantní restart / 73. Berlinale

Cinefilní potěšení / Mezinárodní festival Clermont-Ferrand

Ji.hlava etická

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Když si art podá ruku se žánrem / MFF Locarno 2022

Ročník zavřených očí / MFF Karlovy Vary

Sympatické snění / Letní filmová škola 2022

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Anifilm 2023

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMUFEST

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)