Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Editorial 137

Editorial 137

editorial / Jindřiška Bláhová / 9. 10. 2021

Dějiny kinematografie jsou plné nerealizovaných projektů. Nápadů, jež nikdy nebyly dotažené do konce, přestože mohly být výjimečné. Rozpracovaných synopsí a rozepsaných scénářů, které sní o své budoucí existenci v šuplících. Zárodků zaniklých z důvodů čistě pragmatických nebo zásahem vyšších sil. Nerealizované může být někdy v kinematografii navíc leckdy zajímavější než to, co skutečně vzniklo. Vzniká ponorná síť „možného“, síť příslibů, které se později v mnoha případech změnily v příběhy samy o sobě. V legendy o tom, co mohlo být, ale nebylo. O projektech, které mohly být veliké, ale nikdy by nakonec nemohly překonat legendu, která kolem nich vznikla. Jako Duna Alejandra Jodorowského, Napoleon Stanleyho Kubricka nebo spolupráce mezi Alainem Resnaisem, autorem ezoterických, efemérních paměťových poem Loni v Marienbadu a Hirošima, má láska, a Stanem Leem, stvořitelem Iron Mana a Spider-Mana.

Jeden nerealizovaný počin tentokrát otiskujeme i v rubrice Kamera-pero, kde už přes rok dáváme prostor filmařům. Aniž bychom vytvářeli jakékoli paralely mezi výše zmíněnými legendárními projekty, rozhodli jsme se zveřejnit treatment k Namluveno, hranému dokumentu „o fiktivním projektu zasahujícím do veřejného života“, který v roce 2001 plánovali tehdejší studenti FAMU Bohdan Karásek a Vojtěch Mašek jako celovečerní debut Michala Nohejla. Myšlenka Namluveno je prostá: Co by se stalo, kdyby rutinní hlášení o stanicích pražského metra namluvili herci vybraní v souladu s tím, o jakou stanici by se jednalo. A vadilo by někomu, kdyby mu radil major Zeman, kde má přestupovat?

„Vlastně tak jde i o dokument mladického nadšení, vzpomínku na studentskou perspektivu, v níž ještě nic není nemožné, horizonty jsou neomezené, všechno je podřízeno království nápadu, zvlášť pokud se ten nápad nadšeně ujme i u Michalovy tehdejší pedagogické vedoucí Věry Chytilové...“ píší v krátkém prologu autoři. Nerealizované projekty mají svou výpovědní hodnotu. Třeba i o trajektoriích zúčastněných. Michal Nohejl debutoval až letos. Ale zato zcela suverénně. Snímkem Okupace, intenzivní tragikomedií o tom, jak jsou Češi přeborníci v přizpůsobování se. Kritiku najdete na s. 59.

Z aktuální rubriky Kritiky si můžete ostatně udělat dobrý obrázek o tom, jak si stojí nejnovější české filmy, které distributoři s podzimem s větší frekvencí a nadějí na diváka pustili do kin: Shoky & Morthy: Poslední velká akce, Chyby, Atlas ptáků a Každá minuta života. Poslední dva soutěžily na festivalu v Karlových Varech. O tom, jak si velký festival vedl po roční pauze, která se mu naposledy přihodila po smrti Klementa Gottwalda a J. V. Stalina v roce 1953, píše v netradičním reportu Ondřej Pavlík. Uvažuje nejen nad současným ročníkem, ale hlavně nad tím, jak mohou festivaly vypadat do budoucna, jakou funkci mají a mohou plnit. Jeho text doplňuje skeptičtější pohled Jakuba Felcmana z festivalu v Locarnu. Budoucnosti kinematografie se dotýká i téma Film a ekologie. Téma, o kterém se ne úplně snadno píše, ale o to je důležitější.

Přečteno 495x

Článek vyšel v časopise Cinepur #137, říjen 2021.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #137

#137

říjen 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY editorial

Editorial 136

Dobře, že o současném Česku točí alespoň Rumuni

Editorial 133: David Fincher

Editorial 132: Fantasy

Editorial 131: Film a feminismus

Editorial 130: Kinematografie Hongkongu

Editorial 129: Debut

Editorial 128 / Do you feel lucky?


DALŠÍ Z RUBRIKY

Nikdo už mě nemůže soudit / Titan

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda

Mezipatra oslaví život s queer filmy z šesti světadílů

Monumentální intimita Villeneuvovy Duny / Duna

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

Úvod k tématu: Film a ekologie

Zeleně, šetrně, úsporně / O možnostech a rizicích udržitelné audiovizuální produkce

Filmové ekohorory / Když příroda vrací úder


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Editorial 136

Dobře, že o současném Česku točí alespoň Rumuni

Editorial 133: David Fincher

Editorial 132: Fantasy

Editorial 131: Film a feminismus


RUBRIKY

anketa (28) / český film (114) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (111) / fenomén (81) / festival (104) / flashback (11) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (8) / kauza (33) / kniha (128) / kritika (1032) / mimo kino (186) / novinka (806) / pojem (36) / portrét (46) / profil (94) / reflexe (25) / report (126) / rozhovor (174) / scénář (4) / soundtrack (81) / téma (987) / televize (123) / událost týdne (279) / videohra (76) / web (43) / zoom (169)

Cinepur #137 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #137, říjen 2021

Z obsahu tištěného čísla:

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda (Ondřej Pavlík, kritika)

Jak vycvičit své vnitřní zvíře / Muž se zaječíma ušima (Martin Šrajer, kritika)

Na ptáky jsme krátký / Atlas ptáků (Petra Chaloupková, kritika)

Autoškola marketingu / 13 minut (Petra Chaloupková, mimo kino)

Pitomý porno po česku / Chyby (Janis Prášil, kritika)

Festival v podmiňovacím čase / 55. MFF Karlovy Vary (Ondřej Pavlík, report)

+ více...