Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Zeleně, šetrně, úsporně / O možnostech a rizicích udržitelné audiovizuální produkce

téma: Film a ekologie / Šárka Gmiterková / 8. 10. 2021

Uvnitř filmového průmyslu se v posledních letech začíná mluvit o tom, co vlastně stojí tvorba audiovizuálních obsahů, přičemž zdaleka není řeč jen o finančních nákladech. Podle nejnovější zprávy Evropské komise natáčení standardního evropského celovečerního filmu vyprodukuje v průměru 192 tun oxidu uhličitého. Informace o environmentální stopě filmových projektů bývají kusé a týkají se jen jednotlivých případů. Například při natáčení filmu Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) byl poničen citlivý biotop na západním pobřeží Austrálie. Produkce Pirátů z Karibiku: Salazarova pomsta (2017) se o dva roky později v severní části stejného kontinentu zbavila nebezpečného chemického odpadu bez ohledu na panující striktní opatření. Území Maya Bay na thajském ostrově Koh Phi Phi, známé ze snímku Pláž (2000), prošlo před lety na přání produkce výraznými úpravami, a přilehlé korálové útvary dodnes drancují lodě svážející do malebné zátoky stovky turistů. Filmaři sice dovedou vytvářet alarmující vize planetárního zmaru i oslavu přírodních krás a vystupovat jako citliví a progresivní jedinci, ale k ekologickým důsledkům realizace svých tvůrčích vizí zůstávali dost často slepí. Neselhávají přitom jen velké štáby a projekty jako ty výše uvedené.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #137

Článek vyšel v časopise Cinepur #137, říjen 2021.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda (Ondřej Pavlík, kritika) • Únik do pohádkové krajiny folkloru / Anna Podskalská (Jana Koutná, profil) • Je to jenom prank, bro / Shoky & Morthy: Poslední velká akce (Dan Krátký, kritika) • Autoškola marketingu / 13 minut (Petra Chaloupková, mimo kino) • Jak vycvičit své vnitřní zvíře / Muž se zaječíma ušima (Martin Šrajer, kritika) • O tom až někdy příště / Klimatická krize ve filmovém a televizním vyprávění (Dorota Vašíčková, téma) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

True Crime / Úvod

Úvod k tématu Blízký východ

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka


DALŠÍ Z RUBRIKY

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

Kvíření po česku / Queer motivy ve službách „normálnosti“

Třeseme se Standou Pekárkem / Volha jako konvenční prestižní televize

Nekonečně mnoho tváří Cate Blanchett

Terapie strachem / Satiry Rubena Östlunda


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Making Elvis Cool Again / Elvis

Sex, celebrity a video / Pam & Tommy

West Side Story v troskách / West Side Story

Stylově spíchnutá antihrdinka / Cruella

Nevidět, neslyšet a nemluvit / Asistentka


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)