Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Zeleně, šetrně, úsporně / O možnostech a rizicích udržitelné audiovizuální produkce

téma: Film a ekologie / Šárka Gmiterková / 8. 10. 2021

Uvnitř filmového průmyslu se v posledních letech začíná mluvit o tom, co vlastně stojí tvorba audiovizuálních obsahů, přičemž zdaleka není řeč jen o finančních nákladech. Podle nejnovější zprávy Evropské komise natáčení standardního evropského celovečerního filmu vyprodukuje v průměru 192 tun oxidu uhličitého. Informace o environmentální stopě filmových projektů bývají kusé a týkají se jen jednotlivých případů. Například při natáčení filmu Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) byl poničen citlivý biotop na západním pobřeží Austrálie. Produkce Pirátů z Karibiku: Salazarova pomsta (2017) se o dva roky později v severní části stejného kontinentu zbavila nebezpečného chemického odpadu bez ohledu na panující striktní opatření. Území Maya Bay na thajském ostrově Koh Phi Phi, známé ze snímku Pláž (2000), prošlo před lety na přání produkce výraznými úpravami, a přilehlé korálové útvary dodnes drancují lodě svážející do malebné zátoky stovky turistů. Filmaři sice dovedou vytvářet alarmující vize planetárního zmaru i oslavu přírodních krás a vystupovat jako citliví a progresivní jedinci, ale k ekologickým důsledkům realizace svých tvůrčích vizí zůstávali dost často slepí. Neselhávají přitom jen velké štáby a projekty jako ty výše uvedené.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #137

Článek vyšel v časopise Cinepur #137, říjen 2021.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Namluveno / Nenatočeno (Bohdan Karásek, Vojtěch Mašek, kamera-pero) • Zeleně, šetrně, úsporně / O možnostech a rizicích udržitelné audiovizuální produkce (Šárka Gmiterková, téma) • Zvrácený a nudný život heterosexuálů / Papež nevkusu John Waters (Antonín Tesař, portrét) • Festival v podmiňovacím čase / 55. MFF Karlovy Vary (Ondřej Pavlík, report) • Oslav mučedníka, polituj konformistu, proklej režim / Není zla mezi námi (Tomáš Gruntorád, kritika) • Pitomý porno po česku / Chyby (Janis Prášil, kritika) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #137

#137

říjen 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy

Úvod k tématu: Debut

Úvod k tématu: Clint Eastwood

Úvod k tématu: Netflix

Úvod k tématu: Rumunská nová vlna


DALŠÍ Z RUBRIKY

Nikdo už mě nemůže soudit / Titan

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda

Mezipatra oslaví život s queer filmy z šesti světadílů

Monumentální intimita Villeneuvovy Duny / Duna

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

Úvod k tématu: Film a ekologie

Editorial 137

Filmové ekohorory / Když příroda vrací úder


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Stylově spíchnutá antihrdinka / Cruella

Nevidět, neslyšet a nemluvit / Asistentka

Malé ženy v kalhotách / Malé ženy

Milostný dopis svobodě / Portrét dívky v plamenech

Hádej, kdo se bude bát na večeři / Uteč


RUBRIKY

anketa (28) / český film (114) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (111) / fenomén (81) / festival (104) / flashback (11) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (8) / kauza (33) / kniha (128) / kritika (1032) / mimo kino (186) / novinka (806) / pojem (36) / portrét (46) / profil (94) / reflexe (25) / report (126) / rozhovor (174) / scénář (4) / soundtrack (81) / téma (987) / televize (123) / událost týdne (279) / videohra (76) / web (43) / zoom (169)