Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

novinka / Redakce / 28. 10. 2021

Mezinárodní festival středoevropských filmů 3KinoFest se bude letos v Praze konat již poosmé. Ve středu 3. listopadu jej slavnostně zahájí polský film Černá ovce režiséra Aleksandera Pietrzaka. Zahájení proběhne v kinosále Městské knihovny, kde se poté budou konat i další projekce. Druhým projekčním místem festivalu bude Kino Atlas.

3KinoFest se zaměřuje na kinematografie visegrádských zemí, Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Ty budou zastoupeny také v soutěžní sekci, kde se nové filmy z těchto zemí utkají o trojici ocenění. Mezi české a slovenské filmy v soutěže patří například film Okupace Michala Nohejla, Zpráva Petera Bebjaka nebo Zátopek Davida Ondříčka. Maďarsko bude zastupovat film Éden režisérky Ágnes Kocsis nebo drama Prasklina Balázse Krasznahorkaie. Polská kinematografie pak do soutěže vyšle vůbec nejvíc filmů, celkem deset. Kromě zahajovací Černé ovce to je například nový film režisérky Małgorzaty Szumowské Sněžit už nikdy nebude, film Bůh internetu o ambiciózním začínajícím youtuberovi nebo historické drama Magnezja režiséra Macieje Bochniaka.

O cenách bude letos rozhodovat pětičlenná mezinárodní porota, v níž zasedne polská herečka Sonia Bohosewicz, slovenská herečka Vica Kerekes, česká filmařka Beata Parkanová, generální ředitel Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký a umělecký ředitel festivalu v polské Gdyni Tomasz Kolankiewicz.

Kromě soutěžních filmů festival nabídne sekci Vizionáři střední Evropy zasvěcenou významným osobnostem regionu. K vidění bude dosud největší retrospektiva zfilmovaných děl polského spisovatele Stanisława Lema. Z New Yorku přiletí na festival Shalom Tomáš Neuman, výtvarník zastoupený v prestižních galeriích po celém světě, jehož životním tématem je ekologický pop art. Setkání s autorem doplní projekce krátkého dokumentu o jeho tvorbě. Mezi vizionáře také patřil britský inženýr George Stephenson zmíněný v krátkometrážním filmu Parní nostalgie, který nabízí umělecky natočený příběh parních lokomotiv.

V rámci doprovodného programu se bude konat výstava soutěžních komiksů na motivy Stanisława Lema Budoucnost v bublinách nebo výstava plakátů ke 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny. 3KinoFest potrvá do pátku 12. listopadu.

Přečteno 921x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival

Festival v Litoměřících ukáže rituály

Nový Aronofsky i Panahi: Benátky oznámily soutěž

Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča

Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici

Porotě v Cannes bude předsedat herec Vincent Lindon

Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?, ptá se festival Kino na hranici


DALŠÍ Z RUBRIKY

Kouzlo filmových manifestů / Editorial #142

Absurdní komedie z amerického Jihu / Moudrá krev Johna Hustona

Spontánní vynalézání filmu / Šindži Sómai

Nebeský běh přes překážky o vlastní duši / Neon White

Říkanky posedlého batolete / The Baby

Archiv pohyblivého obrazu / Mimo kino

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Radši nechat svět shořet, než jít na terapii / Kdyby radši hořelo


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

10. Noir Film Festival už 17.8.

Snímek Terezy Nvotové Světlonoc zvítězil v Locarnu

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival

Festival v Litoměřících ukáže rituály


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1101) / mimo kino (191) / novinka (818) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (286) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)