Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?, ptá se festival Kino na hranici

Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?, ptá se festival Kino na hranici

novinka / Redakce / 15. 4. 2022

Česká spisovatelka Radka Denemarková, rabín Karol Sidon, slovenský prozaik Pavol Rankov, slovenský novinář a esejista Martin M. Šimečka, ale také polský reportér Wojciech Jagielski nebo zástupci běloruského PEN klubu, kteří se uchýlili do Polska kvůli pronásledování ve své zemi – to je jen výběr ze seznamu literátů, kteří se představí na letošním ročníku filmového festivalu Kino na granicy / Kino na hranici v sekci Literatura na hranici. Několikadenní cyklus besed a debat doprovází těšínskou filmovou přehlídku už pátým rokem.

Součástí programu je i Literární Hyde Park – série diskusí o nových českých, polských a slovenských knihách, jež stojí za pozornost, nebo cyklus Poezie v pravé poledne, který nabídne několik besed nad novými básnickými sbírkami. Filmový festival začíná 29. dubna.

Program

30. dubna

První den literárního programu bude patřit současné středoevropské poezii. V debatě nazvané Sousedé bude Českou republiku zastupovat básnířka a překladatelka Marie Iljašenko (v Kyjevě narozená dcera Ukrajince a Češky s polskými kořeny), Polsko bude reprezentovat básník a publicista Antoni Pawlak, Slovensko básnířka a kulturní činitelka Katarína Kucbelová a Bělorusko Andrej Chadanovič, básník a překladatel mj. díla Adama Mickiewicze, Czesława Miłosze a Zbigniewa Herberta.

1. května


Druhý den festivalového programu Literatury na hranici dostanou slovo reportéři. V debatě nazvané Divoký východ? Divoká válka? budou mimo jiné o válce na Ukrajině debatovat Miroslav Karas, český novinář a bývalý zpravodaj České televize v Polsku a Rusku, Wojciech Jagielski, polský novinář, a Tomáš Forró, slovenský reportér a autor knihy Donbas – reportáž z ukrajinského konfliktu.

2. května

„Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?“ bude otázka třetího dne, který bude patřit esejistům. Mezi hosty budou: česká spisovatelka, překladatelka a publicistka Radka Denemarková, polský básník a překladatel Zbigniew Machej, slovenský spisovatel, novinář a nakladatel Martin M. Šimečka a básnířka, překladatelka a předsedkyně běloruského PEN klubu Taciana Niadbaj.

3. května

Literaturu na hranici uzavře diskuse o cizosti ve středoevropské literatuře, kultuře a společnosti. Hosty debaty s názvem Cizinec v našem domě budou český spisovatel, dramatik a vrchní zemský rabín Karol Sidon, slovenský prozaik a nositel Středoevropské literární ceny Angelus Pavol Rankov, slovenská publicistka a pořadatelka Středoevropského fóra Marta Šimečková a polský novinář, někdejší ředitel Institutu knihy Grzegorz Gauden.

Přečteno 1233x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest


DALŠÍ Z RUBRIKY

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

Kalvárie / Když láska bolí

Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet

Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko

Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu

Dobývání marnosti / Kreativní destrukce Wernera Herzoga

Tár / Kyborgův životopis

Modrý kaftan / Hedvábný plášť bez ornamentů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Anifilm 2023

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMUFEST

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)