Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Anifilm 2023

Anifilm 2023

událost týdne / Redakce / 3. 5. 2023

Japonská animace je v hledáčku letošního ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm, který začal 2. května v Liberci. Své filmy, ale i své kresby představí například legendární japonský tvůrce Kódži Jamamura. Výstavu Čtyři oka mžiky Anifilm připravil ve spolupráci s Oblastní galerií Liberec, kde zůstane až do letošního července. Anifilm potrvá do neděle 7. května. Na slavnostním zahájení vyhlásili pořadatelé vítěze soutěže Český obzor a předali také Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

O vítězích Českého obzoru ještě před festivalem svým hlasováním rozhodla více než stočlenná Rada animovaného filmu. V soutěži české zakázkové tvorby uspěl široký autorský tým Barbora Halířová, Diana Cam Van Nguyen, Magdalena Hejzlarová, Michaela Režová, Ondřej Slavík, Thanh Mai Tranová a Zdeněk Durdil se sérií Design a transformace: Příběhy českého designu 1990-2020. Kolekce spotů vznikla při příležitosti stejnojmenné výstavy v Bruselu a různými animačními technikami reflektuje některé slavné české značky.

Nejlepším českým videoklipem je Oberka: King of Bhangra autorského tandemu Eliška a Lee Oz, kteří zde opět uplatnili svou neuvěřitelně fluidní animaci plastelíny. Cena za nejlepší český seriál, kterou získali Matej Mihályi a Thanh Mai Tranová se seriálem Wunderbaum (epizoda Šutr), prozrazuje, že se i v tuzemské animované seriálové tvorbě dějí pozitivní změny a prosazují se velice neotřelé přístupy.

Cenu Nadace PPF za nejlepší český krátký film si odnesl režisér Jan Míka za film Husa. Jeho snímek, věnovaný dětem, vyniká kombinací loutkové a 3D animace a je aktuálně také ve výběru prestižního festivalu v Annecy.

Dvojnásobně úspěšný byl film Deniska umřela. Nejprve získal ocenění za nejlepší český studentský snímek a režisér Philippe Kastner následně převzal Cenu České televize za nejlepší české animované dílo. Tedy cenu napříč všemi kategoriemi národní soutěže. Tento film již získal ocenění na festivalu Berlinale a po Anifilmu jej do soutěže také zařadil festival v Annecy.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu získal animátor Alfons Mensdorff-Pouilly, legenda domácí stop-motion tvorby. Loutkové a stop-motion animaci se věnuje už několik desetiletí a má za sebou spolupráci na nesčetném množství krátkých filmů a seriálů, animoval i mnohé celovečerní filmy. Do jeho rozsáhlé tvorby patří například Zaniklý svět rukavic, Krysař, Fimfárum Jana Wericha nebo seriály Pat a Mat, Jája a Pája či Jak to chodí u hrochů. Anifilm uvede v programu výběr z jeho krátkometrážní tvorby pro dospělé i pro děti a také dva celovečerní filmy, Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku a raritně z 35mm kopie Jedné noci, v jednom městě.

Mezinárodní soutěž představí nejnovější světovou animovanou tvorbu, v soutěži celovečerních animovaných filmů se utká 10 snímků. Letošní soutěžní výběr 36 krátkých filmů zahrnuje nejen kandidáty na Oscary, klasiky a známé mistry, ale také nadějné mladé tvůrce. Milovníci videoklipů a abstraktní a nenarativní tvorby se mohou těšit na soutěž 22 videoklipů a 23 nenarativních filmů. Již počtvrté proběhne soutěž filmů virtuální reality. Mezinárodní soutěže počítačových her představí patnáct titulů.

Přečteno 489x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Filmový festival Litoměřice

49. Letní filmová škola

Anifilm 2023

FAMUFEST

Nový CINEPUR s tématem True Crime

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Festival krátkých filmů BRNO16

Devátý ročník Be2Can


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Filmový festival Litoměřice

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)