Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

editorial / Jindřiška Bláhová / 14. 7. 2023

Byl to jeden z mých nejsilnějších zážitků z loňského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Když začal divák na vedlejším sedadle v sále kina Dukla po půl hodině klimbat, působilo to jako součást projekce. Plátno, na němž se kamera po milimetrech přibližovala už dobrou půl hodinu k mluvící postavě kázajícího reverenda Jima Jonese a z magnetofonu zněla přes čtyři dekády stará „páska smrti“ – „hmatatelný“ doklad „skutečnosti“ předcházející hromadné sebevraždě reverendových oveček ze sekty Chrám lidu v roce 1978 v jihoafrické Guyaně –, jako by bylo samo o sobě jeden přesvědčivý hypnotizér, vtahující diváka do své svádivé hry na pravdu a na lež. Stejně jako manipulativní vůdce, o výklad jehož místa v historii se přetahovala KGB se CIA. Přetahovanou o „pravdu“ je ostatně celý dokument á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN debutujícího Jana Bušty.

Autor doposud spojovaný hlavně s kreativním střihem trailerů a s televizním dokumentem Televise bude! pozoruhodně zmobilizoval filmové médium i pravidla žánrů v projektu, jenž začíná jako brilantně nepatřičná komedie a láme se do sofistikovaného pojednání na téma (různých rovin) manipulace a moci filmu. Při vší temnotě zpracovávaného Buštovi nechybí hravost, s níž poučeně i provokativně pracuje s pravidly žánrů od akčního filmu po true crime. (Snímku jsme se rozsáhle věnovali v minulém čísle.) á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN stále putuje po kinech a Jan Bušta je dalším z tuzemských tvůrců, kteří napsali o své práci do „filmařské“ rubriky Kamera-pero. Zamýšlí se nad tím, jak klíčová je pro tvorbu potřeba naléhavě přistupovat ke každému filmu, jako by to byl film první. „Můj první kinofilm á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN je asi nejvíc z mých dosavadních pokusů o tvorbu naplněn právě tímto drzým přetahováním se ,tradice‘ s novým začátkem,“ píše. „Je to bojiště, kde se střetávají filmy již viděné anebo ty, o kterých víme, jak by ,měly vypadat/působit‘, s tím, co chce zaskočit, ukročit, jít paralelně…“

K mému druhému silnému zážitku z Ji.hlavy se shodou okolností vrací i Janis Prášil v portrétu dokumentaristky Lucie Králové. Inspirací k analýze její dosavadní tvorby a přístupu je snímek KaprKód, inovativní portrét rozporuplného komunistického skladatele Jana Kapra. Králová je v práci s médiem vyvolávajícím otázky po schopnosti dokumentu zachytit „realitu“ a lidskou existenci – stejně jako hrůzný čin – duchovním spřízněncem Buštova snímku. Byť by nemohly být odlišnější. Oba ale představují tuzemské loňské tvůrčí „výbuchy“.

Pokud mluvíme o výbuších, jeden sleduje i článek v rubrice Mimo kino, kde se tentokrát Petra Chaloupková soustředila na „YouTube punk“ propojený jménem Adiny Šulcové. Proč je podle ní třeba její Spiknutí holčičích hoven (natočila jej s Viktorií Novotnou) – nominované na Cenu filmové kritiky v kategorii Nejlepší krátký film – „zábavnější, smělejší a relevantnější než lecjaké profesionální snahy“? A nakonec, výbuchem zcela aktuálním je i druhý film režisérky Darii Kashcheevy Electra, který se objeví jako jeden ze zástupců FAMU ve studentské soutěži nadcházejícího festivalu v Cannes La Cinef. Psychoanalyticko-surrealisticko-identitní jízdou na horské dráze dívčích vzpomínek, kořenů traumat a společenských tlaků na ženské tělo Kashcheeva potvrdila, že její debutová, Dcera nebyla náhoda, ale skutečné ohlášení výjimečného talentu. Uvidíme, co na to porota v Cannes v čele s maďarskou režisérkou Ildikó Enyedi.

Přečteno 502x

Článek vyšel v časopise Cinepur #146, duben 2023.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023DALŠÍ Z RUBRIKY editorial

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

Momentální fascinace a králičí nory / Editorial 145

Nejlepší letošní seriál a kouzlo redakčního brainstormingu

Kouzlo filmových manifestů / Editorial #142

Místo nekrologu EZ / Co taky neminout z nového čísla

Film jako písek na pláži / Editorial 139

Editorial 138

Editorial 137


DALŠÍ Z RUBRIKY

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

Kvíření po česku / Queer motivy ve službách „normálnosti“

Třeseme se Standou Pekárkem / Volha jako konvenční prestižní televize

Nekonečně mnoho tváří Cate Blanchett

Terapie strachem / Satiry Rubena Östlunda


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejlepší letošní seriál a kouzlo redakčního brainstormingu

Kouzlo filmových manifestů / Editorial #142

Místo nekrologu EZ / Co taky neminout z nového čísla

Film jako písek na pláži / Editorial 139

Editorial 137


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)

Cinepur #146 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #146, duben 2023

Z obsahu tištěného čísla:

Kulantně extravagantní restart / 73. Berlinale (Kamila Dolotina, report)

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu (Jindřiška Bláhová, editorial)

Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet (Antonín Tesař, videohra)

Nakonec Japonec / Ozu mezi Východem a Západem (Antonín Tesař, téma)

Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko (Dan Krátký, televize)

Tár / Kyborgův životopis (Ondřej Pavlík, kritika)

+ více...